Prevádzka školy
Múzeum otvorilo výstavu drobnej sakrálnej architektúry
Na výstave ju reprezentujú zobrazenia prícestných krížov, ako aj väčších či menších kaplniek, ktoré boli podľa Šafrankových slov v minulosti v blízkosti ciest miestom pravidelných stretnutí veriacich a pri mnohých sa konali aj odpustové slávnosti. "Dokumentujú vzťah tunajších obyvateľov ku kresťanským tradíciám a vieru v Boha," konštatoval. V Hanušovciach si môžu obzrieť priaznivci histórie v týchto dňoch aj plastiky svätcov a drevené i kovové kríže zo zbierok múzea. "Tieto predmety sú časovo zaradené do 17. až 19. storočia," spresnil Šafranko.
"Stavaním krížov ľudia v minulosti, dnes už menej, prejavovali Bohu vďaku," vysvetlil historik múzea. Dodal, že o okolnostiach ich postavenia sa dozvedáme z textov, ktoré sú pod nimi uvedené na kamenných podstavcoch. Vznikali napríklad kvôli uzdraveniu alebo aj z vďačnosti za úspešný návrat z ďalekej cudziny.
"Kríže postavené v okrese Vranov nad Topľou sú zväčša kamenné, málo je drevených. Plastiky Krista sú väčšinou v podobe kovových alebo sadrových odliatkov," informoval Šafranko. Podľa neho sa Kristovo telo zhotovené z plechu vyskytuje na krížoch pri cestách len ojedinele.
"Pravdepodobne najstarší prícestný kríž môžeme nájsť medzi obcami Jastrabie nad Topľou a Komárany. Pochádza z roku 1776," povedal historik múzea.
Šafranko zároveň poznamenal, že okrem Krista sa stal v minulosti predlohou mnohých kamenných plastík umiestnených pri cestách na území vranovského regiónu aj patrón vôd svätý Ján Nepomucký. S jeho vyobrazením sa stretneme v centre Vranova nad Topľou, pri moste nad riekou Ondava neďaleko obce Sedliská či pri Malej Domaši. "Nachádzal sa aj na iných miestach, o čom svedčia zápisy v biskupských kanonických vizitáciách, čas si však vzal svoje," uzavrel Šafranko.
Zdroj: TASR