Myslime na rešpekt, úctu a vzťah k demokracii aj teraz
November 1989 hlboko zasiahol do našich životov a po 20 rokoch sa zamýšľame, čo nám priniesla sloboda, uviedol podpredseda Národnej rady SR Miroslav Číž na slávnostnom otvorení výstavy November '89 na Západnej terase Bratislavského hradu
Podľa neho 20 rokov je z pohľadu histórie krátky čas na zhodnotenie demokracie a sloboda neznamená len slobodne konať, ale aj počúvať a vnímať. "Vtedy nás spájal vzájomný rešpekt, úcta a vzťah k demokracii. Myslime na to aj teraz," dodal podpredseda parlamentu.
Podľa generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea (SNM) Branislava Rezníka je výstava výsledkom spolupráce troch vrcholných slovenských pamäťových inštitúcií. "Okrem SNM svojimi dokumentmi prispeli Ústav pamäti národa a Slovenský národný archív," povedal Rezník a zaštrngal kľúčmi, ako to bolo na novembrových námestiach.
Najdôležitejšie udalosti pádu komunizmu na Slovensku predstavujú panely zavesené na plote hraničného pásma. Na nich sa návštevník chronologicky dozvie o vývoji a priebehu diania, ktoré vyvrcholilo do zmeny režimu našej spoločnosti v bývalom spoločnom štáte. Od študentského hnutia v Čechách a na Slovensku, ktoré výraznou mierou prispeli k nasledujúcim masovým udalostiam, cez pád železnej opony až po prvé slobodné voľby v júni 1990. Tiež sú uvedené súvislosti s podobnými zmenami v Poľsku, Maďarsku, NDR, Bulharsku a Rumunsku.
Výstava obsahuje aj rôzne exponáty zo spomínaných inštitúcií aj od rôznych darcov. Medzi nimi je povestná pokrývka hlavy "budajka" jedného z hlavných tribúnov Jána Budaja i jeho malá uštrikovaná napodobnenina, ostnatý drôt z hraničného pásma v Devíne, množstvo pohľadníc pre Alexandra Dubčeka i jeho pas zo štátu Minesota, suveníry s logom VPN (Verejnosti proti násiliu), policajná uniforma, Protokol o vykonaný domovej prehliadky u Jána Čarnogurského, vyšetrovacie spisy. Nechýbajú Bratislavské listy, Bratislava nahlas a iná samizdatová literatúra, ktorú vydávali občania nespokojní s vtedajším režimom a dianím. Raritou sú takmer skartované dokumenty – obhorené a roztrhané evidenčné karty. Pre tých, ktorí nežili v komunizme, bude prekvapením povinná žiadosť o vydanie vycestovacej doložky a iné formuláre. Účastníkom masového nadšenia na námestiach pripomenú vtedajšiu eufóriu rôzne transparenty a plagáty s vtipnou ľudovou tvorivosťou i filmový dokument.
Výstava s podporou Ministerstva kultúry SR je denne voľne prístupná verejnosti medzi 10.00 a 18.00 h až do 31. decembra.
Zdroj: TASR
Komentáre