Prevádzka školy

Na záchranu unikátneho hradu získali v tomto roku 35.000 eur

Okolo 35.000 eur získala tento rok od ministerstva kultúry, obce Lednica v Púchovskom okrese a dvoch nadácií Historicko-astronomická spoločnosť na rekonštrukciu Lednického hradu.

Podľa prezidenta Historicko-astronomickej spoločnosti Petra Martiniska od začiatku leta pracuje denne sedem až desať ľudí na niekoľkých častiach hradu. Opravujú klenby a spárujú severný múr, ktorého veľká časť sa v roku 1999 zrútila do dediny.
      
"Premurovali sme korunu múru, podchytili sme ho v päte a momentálne ho dobrovoľníci škárujú, aby vydržal bez opráv niekoľko desiatok rokov," dodal Martinisko s tým, že v priebehu piatich rokov získali do minulého roku na záchranu unikátneho hradu okolo 110.000 eur.
      
Ako povedala Mária Ružôňová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne, na hrade prebehol pamiatkový a archeologický výskum a momentálne sa obnovujú jednotlivé časti objektu.

"Na strednom Považí je viac hradov. Výnimočnosť Lednického hradu je v tom, že je chránenou národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad je výnimočný aj barbakanom, cez ktorý vedie jediná prístupová cesta do vnútra hradu, čím je zabezpečený proti vstupu nepovolaným osobám," dodala Ružôňová. Zdôraznila, že Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne vydal rozhodnutie k zámeru obnovy.
      
Starosta Lednice Milan Bárka si pochvaľuje spoluprácu s Historicko-astronomickou spoločnosťou, vďaka ktorej sa na hrade po rokoch niečo pohlo.
     
"Ideálne by bolo dať hrad do pôvodnej podoby, čo je však nereálne. Prioritou je tak zrekonštruovanie častí predného a zadného paláca a predovšetkým zafixovanie severného múru, ktorý by mohol ohrozovať rodinné domy pod hradom," doplnil Barka s tým, že po oprave klenby v zadnom paláci by chceli urobiť minivýstavu predmetov, ktoré našli pri rekonštrukcii a archeologickom výskume.
      )
Hrad Lednica postavili po tatárskych vpádoch ako jeden z pohraničných hradov, ktorý bránil severozápadnú hranicu Uhorska. Bol zároveň vstupnou bránou do Českého kráľovstva, vystriedal niekoľko majiteľov vrátane lúpežných rytierov. Výnimočný je do skaly vytesaným 12-metrovým tunelom, ktorým sa prechádzalo z prístupovej bašty priamo do paláca, odtiaľ rebríkom do veže a po 80 schodoch vysekaných do brala na pozorovateľňu. Tá je najvyšším bodom hradu.
      
Časť hradu sprístupnia už počas najbližšieho víkendu v rámci dožinkových slávností v Lednici.
 

Zdroj: TASR