Najstaršia slovenská verejná knižnica má už 180 rokov

30.11.2009
Prevádzka školy

Prvá verejná knižnica na území dnešného Slovenska si v týchto dňoch pripomína 180. výročie vzniku. V Liptovskom Mikuláši ju založil koncom roku 1829 významný predstaviteľ slovenského národného obrodenia Gašpar Fejérpataky-Belopotocký.

"Do svojej knižnice, ktorá mala približne 60 čitateľov, zakúpil za približne 500 zlatých knihy väčšinou náučného charakteru na zlepšenie každodenného života vtedajšieho obyvateľstva. Našla sa však medzi nimi aj beletria, najmä v českom jazyku," povedala TASR riaditeľka Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého Marcela Feriančeková.

Činnosť pôvodnej Belopotockého výpožičnej bibliotéky bola po následnom zatvorení kráľovskou radou v roku 1842 obnovená až v roku 1925. "Ak by sa jej zakladateľ zjavil, určite by bol zmätený z dnešnej podoby knižnice. Mnohé veci by zrejme nechápal, všetky knižnično-výpožičné procesy sú zautomatizované. Dúfam však, že pri bližšom pohľade by sa presvedčil, že naozaj pokračujeme v jeho odkaze šírenia kultúry a vzdelanosti," skonštatovala Feriančeková.

Liptovská knižnica nesie oficiálne meno svojho zakladateľa od roku 1969. Vo svojom knižničnom fonde má približne 93.000 zväzkov. Takmer 6000 registrovaných používateľov zrealizuje ročne viac ako 360.000 výpožičiek. Spomínaná inštitúcia, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, metodicky zastrešuje činnosť dvoch mestských a 77 obecných knižníc v celom liptovskom regióne.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte