Prezident nesúhlasí so zvýšením dôchodkového veku vysokoškolských garantov

29.03.2010
Prevádzka školy

Prezident SR Ivan Gašparovič nesúhlasí so zvýšením dôchodkového veku vysokoškolských garantov zo 65 na 70 rokov. Zmenu parlament odobril schválením novely zákona o vysokých školách z dielne poslanca Mojmíra Mamojku (Smer-SD) na marcovej schôdzi, no hlava štátu právnu normu nepodpísala. Zákonodarnému zboru odporúča neschváliť zákon ako celok.

Prezident novelu vrátil preto, že nesúhlasí s tvrdením predkladateľa, že "nedostatok odborných garantov študijných programov, ktorí skončili svoju funkciu z vekového dôvodu 65 rokov, významnou mierou ohrozuje štúdium nielen budúcich študentov, ale aj študentov, ktorí sú už dnes zapísaní na jednotlivé študijné programy a odbory".

Zvýšenie veku pre pôsobenie vysokoškolského učiteľa na vysokej škole je podľa Gašparoviča len krátkodobým, ale nie efektívnym riešením budúcnosti mladej generácie. "Vekovú hranicu pre prácu vysokoškolských učiteľov na vysokých školách v pracovnom pomere nemožno zvyšovať donekonečna. Táto cesta nie je schodná," zdôvodnil svoje rozhodnutie prezident. Dodal, že riešením je utvoriť také podmienky pre prácu vysokoškolského učiteľa, ktoré by výrazne posilnili najmä jeho spoločenské postavenie a zlepšili jeho platové ohodnotenie.
      
Mamojkova novela mala zabezpečiť, aby vysokoškolskí učitelia mohli garantovať študijný odbor až do 70. roku života. Koaličný poslanec chce takto riešiť nedostatok odborných garantov, ktorí skončili svoju funkciu z dôvodu 65. roku veku.

Novela pôvodne dávala možnosť odborným (VŠ) právo udeľovať magisterské či inžinierske tituly. V súčasnosti totiž realizujú len bakalárske štúdium. Väčší priestor pre tieto školy však ostro odsúdila SNS, ktorá ovláda ministerstvo školstva. Táto zmena napokon neprešla, keďže ju zastavil schválený pozmeňovací návrh Mamojkovho straníckeho kolegu Ľubomíra Petráka.

Návrh právnej normy ešte v pôvodnom znení vyvolával rozporuplné názory. Poslanci ju síce na februárovej schôdzi posunuli do druhého čítania, podľa SNS však koaliční partneri pri hlasovaní národniarov "podrazili". Smer-SD ani ĽS-HZDS s týmto tvrdením nesúhlasili a odvolávali sa na možnosť voľného hlasovania pre poslancov. Za novelu však vtedy zahlasovali aj piati členovia SNS.

Národniarom iniciatíva prekážala, keďže, ako tvrdil ich minister Ján Mikolaj, "je proti zmyslu celej reformy, ktorú v rámci vysokého školstva uskutočňujeme". Podľa neho by sa ňou dehonestovala celá snaha na rozdelenie vysokých škôl podľa kvality.

Nesúhlasili s ňou ani rektori univerzít a niektorých vysokých škôl. Podľa nich by sa tým politickou cestou znehodnotili očakávané efekty komplexnej akreditácie. Z dôvodu negatívneho postoja poslali členom zákonodarného zboru otvorený list, v ktorom ich žiadali, aby novelu odmietli.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte