Problémové študijné programy sú skôr dobrou správou

17.12.2009
Prevádzka školy

Problémové študijné programy vysokých škôl (VŠ) sú podľa viceprezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Jána Bujňáka skôr dobrou správou.

"Zdanlivo penalizačné rozhodnutia Akreditačnej komisie presvedčivo dokumentujú pozitívne reformné zásahy VŠ smerom ku kvalite," uviedol dnes pre TASR v reakcii na informáciu Akreditačnej komisie (AK), ktorá konštatovala, že z 27 VŠ, ktoré prešli komplexnou akreditáciou, má problém so študijnými programami tretina z nich.

Podľa neho sú v tejto "problémovej" skupine viaceré "prázdne" programy, ktorým chýbajú študenti. Bujňák je presvedčený o tom, že niektoré z vyše 7000 študijných programov VŠ sú v súčasnosti zbytočné.

"Skôr preto treba oceniť tie vysoké školy, ktoré nepožiadali o reakreditáciu špecializácií uvedeného charakteru s pozitívnou snahou minimalizovať fragmentáciu štúdia. Odňatie práv Ministerstvom školstva v 852 prípadoch nesporne prispieva ku kvalite súčasného systému vzdelávania," konštatoval Bujňák.

V štyroch percentách prípadov podľa neho Akreditačná komisia oprávnene odobrala alebo pozastavila právo uskutočňovať štúdium. "Ak nedôjde k odstráneniu nedostatkov, poslucháči v súlade s novelou zákona môžu prejsť na kvalitnejšiu školu. A to bez prijímacieho konania. Alebo tiež zmeniť študijný program s lepšími podmienkami pre vzdelávanie," uistil Bujňák.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte