Slovenská filharmónia začína 61. koncertnú sezónu

14.10.2009
Prevádzka školy

V historickej budove Slovenského národného divadla (SND) otvorila Slovenská filharmónia (SF) svoju 61. koncertnú sezónu 2009/2010, ktorá potrvá do 25. mája 2010. Opera SND sa stala z dôvodu rekonštrukcie budovy Reduty dočasným sídlom nášho prvého symfonického telesa.

"Spolupráca bude dosť zložitá, pretože tu účinkujú všetky tri súbory SND, ktoré tu majú domovské sídlo. Tá budova je menšia ako Reduta, sme na začiatku spoločnej existencie, ktorá nebude vždy ľahká ani pre jednu z tých strán, v každom prípade chcem poďakovať za ústretovosť Slovenskému národnému divadlu a pomocnú ruku, ktorú Slovenskej filharmónii podali," povedal v úvode dnešného stretnutia s médiami jej generálny riaditeľ Marian Lapšanský.

Už dnes večer sa uskutoční otvárací koncert cyklu Hudobná mozaika, na ktorom vystúpi mladý slovenský klavirista Matej Arendárik. Prvá dvojica koncertov Symfonicko-vokálneho cyklu zaznie v historickej budove SND vo štvrtok a piatok 15. a 16. októbra 2009. Koncerty SF a jej umeleckých zložiek sa v tejto sezóne uskutočnia v Opere SND, v koncertnej sieni Dvorany vysokej školy múzických umení aj v Slovenskej národnej galérii. Od 20. novembra sa uskutoční 45. ročník medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti, ktorý potrvá do 6. decembra.

Post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie zastáva od 61. koncertnej sezóny úspešný francúzsky dirigent Emmanuel Villaume (1964), ktorý s týmto telesom už v minulých sezónach viackrát spolupracoval. Debutovo sa tu predstavil v novembri 2005, keď predviedol francúzsky repertoár - diela Berlioza, Ravela a Gounoda. Tento rodák z francúzskeho Štrasburgu študoval na štrasburskom konzervatóriu, v Paríži, kde získal diplom v odboroch literatúra, filozofia a muzikológia, je uznávaným autorom muzikologických článkov a výskumných referátov. Ako 21-ročný bol menovaný za dramaturga Rýnskej opery v Štrasburgu. Už deviatu sezónu pôsobí ako hudobný riaditeľ Spoleto Festivalu v USA, žije striedavo v Paríži a New Yorku.

V utorok 27. októbra uplynie 60 rokov od prvého koncertu orchestra Slovenská filharmónia. Prvýkrát sa teleso predstavilo v Historickej budove Slovenského národného divadla pod taktovkou Ľudovíta Rajtera, ktorý bol spolu s českým dirigentom Václavom Talichom poverený jej vedením. V programe prvého koncertu bola suita pre veľký orchester Dolu Váhom Alexandra Moyzesa a Symfónia č. 8 G dur Antonína Dvořáka. Ten istý program zaznie v historickej budove SND 27. a 28. októbra na Slávnostných koncertoch k 60. výročiu založenia orchestra. Program doplní Koncert pre klavír a orchester č. 2 G dur op. 44 P. I. Čajkovského, ktorého sólový part zaznie v interpretácii klavírneho virtuóza Mariana Lapšanského pod taktovkou českého dirigenta Petra Altrichtera.

"Veľmi skoro sme si uvedomili aj na vidieku, že tu existuje teleso, ktoré presahuje svojim významom všetky bariéry, či už jazykové alebo hraničné. Nahrávky Slovenskej filharmónie, ak sme sa k nim dostali, boli pre nás v tej dobe tým najvyšším z oblasti hudobného umenia, čo sme vôbec mohli získať. Slovenská filharmónia teraz aj zo spätného pohľadu mňa ako interpreta, ktorý s ňou prežil dlhé roky, je orchester, ktorý sa pozoruhodne rýchlo po svojom založení etabloval v skupine medzinárodne uznaných orchestrov, to znamená, že dosiahol horné priečky pomyselného rebríčka európskych orchestrov. Svedčí o tom aj jeho veľmi včasné a početné účinkovanie v zahraničí. Koncerty motivovali skladateľov k napísaniu množstva symfonických diel, ktoré by bez existencie takého telesa neboli vznikli," povedal pre TASR k výročiu SF jej generálny riaditeľ Lapšanský.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte