Prevádzka školy

Stavebná fakulta STU má nový bezbariérový vstup

Stavebná fakulta STU má nový bezbariérový vstup
Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave je prvou fakultou STU, ktorá sa môže pochváliť bezbariérovým vstupom. "Keďže na stavebnej fakulte sú odborníci, ktorí tejto problematike z rôznych aspektov stavebného diela rozumejú, myslím, že je to dobrý príklad pre ostatné fakulty," uviedol po slávnostnom otvorení prorektor STU pre vzťahy s verejnosťou a zahraničné vzťahy Dušan Petráš. Zároveň dodal, že cieľom univerzity je, aby všetky fakulty ponúkali bezproblémový prístup všetkým občanom, študentom a zamestnancom.

V rámci rekonštrukcie, ktorá si vyžiadala finančné prostriedky vo výške 800.000 eur, bol zrekonštruovaný vstup do hlavnej časti, v ktorej prebieha výučba. Vybudovaný bol jeden nový výťah a zrekonštruovaný druhý, zároveň boli oba prispôsobené na to, aby ich mohli využívať aj imobilní študenti. Upravili sa aj priestory vrátnice tak, aby bola bezbariérová. "Zmenili sa aj komunikačné trasy v budovách tak, aby prepojenia medzi budovami boli plne prispôsobené vozičkárom," dodal dekan stavebnej fakulty Alojz Kopáčik.
      
Na fakulte študuje podľa Petráša približne 4000 študentov a pracuje približne 500 zamestnancov. Podľa Petráša bude bezbariérový prístup prínosom nielen pre hendikepovaných študentov a zamestnancov, zároveň by mohol otvoriť väčší záujem ľudí s nejakým postihnutím študovať práve na technike. Pozitívne vníma rekonštrukciu aj Ladislav Lintner, otec imobilného študenta Martina. "Zvýši sa tým aj bezpečnosť, pre mňa to bude takisto veľkým uľahčením, lebo aj vstup aj odchod syna z budovy bol viazaný na moju prítomnosť," skonštatoval.
      
Podľa dekana má fakulta rozbehnutý aj ďalší projekt v hodnote 5 miliónov eur. "Je to kompletná rekonštrukcia opláštenia výškovej budovy, kde jednak implementujeme relatívne novú techniku, detaily konštrukčné, na ktorých spolupracovali aj naši ľudia a zároveň očakávame od tejto kompletnej rekonštrukcie výrazné úspory vo financiách vynaložených na energie, prevádzku budovy, ako aj lepšie prostredie pre našich zamestnancov," dodal Kopáčik.
      
Prvé návrhy jednej aj druhej rekonštrukcie boli pripravované v rámci ateliérovej tvorby, bakalárskych a diplomových prác študentov fakulty. "To sú návrhy ideové, ktoré boli potom dopracované našimi učiteľmi v detailoch, doskúšané v laboratóriách a podobne," dodal dekan fakulty.

Zdroj: TASR