Súkromným škôlkam a voľnočasovým centrám hrozí zánik

03.11.2009
Prevádzka školy

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení Slovenska (ASŠŠZ) varuje pred zánikom súkromných škôlok, voľnočasových centier a poradenských aktivít pre nedostatok financií. Žiada, aby sa finančné prostriedky, ktoré samosprávy dostanú na žiakov súkromných základných umeleckých škôl (ZUŠ) a školských zariadení, dostali k všetkým žiakom v plnej miere a bez krátenia.

Podľa asociácie súkromné ZUŠ a školské zariadenia od januára 2010 strácajú garanciu pridelenia finančných prostriedkov. "Bez garantovanej výšky dotácie hrozí drastické znižovanie finančných prostriedkov, ktoré z podielových daní plynú na deti, navštevujúce tieto zariadenia," upozorňuje asociácia, ktorá sa obracia na poslancov miest, obcí a samosprávnych krajov so žiadosťou, aby pri prideľovaní finančných prostriedkov rešpektovali rovnoprávnosť postavenia škôl a školských zariadení bez rozdielu zriaďovateľa, deklarovanú v školskom zákone.

"Už od augusta 2009 mestá a obce krátia bez ohlásenia súkromným materským školám, súkromným základným umeleckým školám a ostatným školským zariadeniam plánované rozpočty, čím vznikajú pre tieto školy finančné podmienky, ktoré im neumožňujú prežitie," uviedla pre TASR Eva Ohraďanová, vedúca odbornej sekcie súkromných ZUŠ asociácie.

"Pripravujeme sa na to, že od 1. januára 2010 môže byť naše centrum voľného času existenčne ohrozené, pretože peniaze na mzdy a prevádzku nám mestskí a regionálni poslanci nemusia odhlasovať v takej výške, ktorá by umožňovala zachovanie našej činnosti," doplnil Pavol Barňák, manažér Súkromného centra voľného času Pohoda z Košíc, ktoré organizuje voľnočasové aktivity pre viac ako päťtisíc detí z Košíc a okolia.

Podľa asociácie by mala byť výška dotácie na deti v materských školách, základných umeleckých školách a ostatných školských zariadeniach rovnaká bez ohľadu na to či ide o štátne, cirkevné alebo školské zariadenie. "Iba tak je možné dosiahnuť, aby rodičia ani deti neboli pri výbere školského zariadenia diskriminovaní a znevýhodňovaní".

Asociácia vznikla v roku 1993 s cieľom presadzovať rovnoprávne postavenie súkromných škôl a školských zariadení v sústave slovenských škôl. Momentálne združuje súkromné materské, základné a stredné školy, základné umelecké školy, školské internáty, strediská odbornej praxe, školské strediská záujmovej činnosti, školské kluby detí, centrá pedagogicko-psychologického a špeciálnopedagogického poradenstva a zariadenia stravovania detí a žiakov.

V týchto dňoch zvolili zástupcovia súkromných škôl a zariadení novú prezidentku Saskiu Repčíkovú, výkonnú manažérku súkromných škôl a školských zariadení Forel International School. Novou viceprezidentkou pre školy sa stala Ľubica Petríková, riaditeľka Súkromného gymnázia Katkin park Košice a viceprezidentom pre školské zariadenia Róbert Tatár, riaditeľ Súkromnej základnej umeleckej školy Róberta Tatára z Banskej Bystrice.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte