V Bratislave ocenili tri študentské práce projektu Nenápadní hrdinovia
Tri najlepšie práce o ľuďoch prenasledovaných bývalým režimom v rámci projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom v rokoch 1945-1967 ocenili dnes počas študentskej konferencie v Primaciálnom paláci v Bratislave.
Projekt pre žiakov a študentov základných a stredných škôl narodených po roku 1989 pripravili Ústav pamäti národa (ÚPN) a Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS). Podujatie v Primaciálnom paláci sa konalo pod záštitou bratislavského primátora Andreja Ďurkovského.
Študenti spracovali materiál o jednotlivých osobnostiach, rozprávali sa s ich rodinnými príslušníkmi a študovali dokumenty. Ich úsilie a význam práce pre pamäť budúcich generácií ocenili predseda správnej rady ÚPN Ivan Petranský a predseda KPVS Anton Srholec.
Podľa slov primátora Ďurkovského by bolo nespravodlivé a nepresné, keby sa pri spomienkach na osobnosti z okruhu disidentov, chartistov, ochranárov či organizátorov tzv. sviečkovej demonštrácie zabudlo na obyčajných ľudí, ktorí sa za každých okolností, bez veľkých gest, usilovali žiť podľa tradičných stáročných mravných pravidiel.
Ceny dostali Veronika Sabolová z Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešova za príbeh prenasledovaného evanjelického kňaza Jána Jágerského zo Závažnej Poruby, ďalej Lenka Mondočková z Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi za materiál o učiteľovi Jánovi Kamilovi Beňadikovi. Ocenenie dostala aj skupina študentov z Gymnázia sv. Moniky v Prešove - Lucia Kacárová, Ján Kušnirík a Patrik Goboňa - za priblíženie príbehu Jána Košču a skupiny Modrá légia z bane Handlová.
Ceny pre autorov víťazných prác venovali aj slovenskí europoslanci Miroslav Mikolášik, Peter Šťastný a Boris Zala.
Zdroj: TASR
Komentáre