Prevádzka školy
V Galérii J. Kollára sprístupnia výstavu súčasnej bulharskej grafiky
Ako pre TASR uviedla Bernadeta Kubová zo Slovenského banského múzea v B. Štiavnici, v Bulharsku je práve grafika dominantným výtvarným prejavom. Prekonávanie plastických problémov jej zabezpečuje vysokú umeleckú úroveň.
Bulharská grafika sa vo svojich počiatkoch opiera o drevoryty z čias obrodenia, prijíma metódy i námety, napríklad pastorálne a idylické scény v duchu národných škôl. Jedným z predstaviteľov z 30. rokov minulého storočia je Vasil Zachariev, jeho pokračovateľmi sú Penčo Georgiev, Veselin Stajkov a ďalší.
Súčasná bulharská grafika je vysoko oceňovaná pre svoju rôznorodosť, estetiku a štylistiku, ako aj pre duchovný a emotívny obsah. Ešte stále nesie stopy osobitosti, ktorá je spojená s hodnotovým rebríčkom národa a autorovým uprednostnením istých plastických alebo štýlových tendencií.
Zbierka znalca a zberateľa bulharského umenia Romana Fečíka je výberom diel súčasnej bulharskej grafiky. Veľká časť bola vytlačená v grafickej základni v Samokove, kde sa už 33 rokov vyvíja úsilie o zosúladenie tradičných i súčasných trendov v bulharskej grafike.
Výstava približuje diela významných súčasných bulharských autorov, sú to Stojan Canev, Stoimen Stoilov, Ada Mitrany, Christo Kardžilov, Zachari Kamenov, Rumen Skorčev, Ivan Ninov, Nikolaj Majstorov, Canko Panov, Georgi Trifonov a Bojan Filčev. Expozícia v GJK potrvá do 31. augusta 2010.
Zdroj: TASR