Prevádzka školy
V Košickom samosprávnom kraji pripravujú zmeny v odbornom školstve
Ako spresnila hovorkyňa Úradu KSK Soňa Jakešová, súčasná legislatíva umožňuje zaradenie učebných odborov bývalých SOU, stredných priemyselných škôl a obchodných akadémií do stredných odborných škôl. Na základe toho zaslali na ministerstvo návrhy na vyradenie zo siete škôl a následne zrušenie Spojených škôl s organizačnými zložkami v Kráľovskom Chlmci, Sobranciach, Spišskej Novej Vsi a Prakovciach a následne zriadenie a vytvorenie SOŠ, ktoré budú pripravovať žiakov vo všetkých odboroch, ktoré boli zaradené do siete v bývalých spojených školách.
V prípade, že rezort zmeny odsúhlasí, v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK zostanú len dve spojené školy, a to v Sečovciach s organizačnými zložkami gymnázium a SOŠ a v Košiciach s organizačnými zložkami konzervatórium a stredná umelecká škola. Zmena podľa Jakešovej zjednoduší administratívu a sprehľadní informácie o jednotlivých školách.
Zmeny pripravili v KSK aj z dôvodu poklesu počtov žiakov na školách, pričom tie, ktoré navrhli na vyradenie zo siete a následné zrušenie, sídlia v spoločnom objekte ako nástupnícka škola. Jakešová informovala, že SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku Veľké Kapušany splynie so SOŠ Veľké Kapušany, SOŠ Aurela Stodolu Košice - Šaca splynie so SOŠ Košice - Šaca. Nástupníckymi školami budú SOŠ Veľké Kapušany a SOŠ Košice - Šaca. Žiaci zaniknutých škôl budú pokračovať v štúdiu na nástupníckej škole, na ktorej budú do siete zaradené všetky odbory zaniknutých škôl.
Jakešová ďalej uviedla, že na základe predbežných údajov (presné budú známe po 15. septembri), prijali na stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK do 1. ročníkov denného štúdia 6800 žiakov. Najmenší záujem bol o skupiny odborov súvisiacich s hutníctvom, spracúvaním dreva, poľnohospodárstvom, lesným hospodárstvom a strojárstvom, pričom išlo o odbory ako zlievačstvo, hutníctvo, mechanik nastavovač, operátor ekologických zariadení, manipulant poštovej prevádzky, záhradníctvo, vinohradníctvo a ovocinárstvo, mechanizátor lesnej výroby, inštalatér, maliar, predavač, nástrojár, obrábač kovov, modelár, krajčír a stolár. Najväčší záujem prejavili žiaci o štúdium v odboroch súvisiacich s umením, úžitkovým umením, ekonomikou, zdravotníctvom a o gymnaziálne štúdium. Ide o odbory ako farmaceutický laborant, konzervatórium - spev, hudba, gymnázium so športovým zameraním, kozmetička - vizážistka, mechanik počítačových sietí či mechanik požiarnej ochrany.
Neperspektívne pre trh práce sú podľa poznatkov KSK učebné odbory mlynár, cukrovinkár, konzervár, sklenár, fotograf, modelár, štukatér, kamenár, izolatér, knihár, hydinár, tesár či technickoadministratívny pracovník. Trh práce si na druhej strane vyžaduje experimentálne overenie a následné zaradenie kombinovaných odborov ako je napríklad murár - maliar, klampiar-inštalatér a v poľnohospodárskych odboroch mechanizátor so zameraním na obsluhu poľnohospodárskej techniky, dodala Jakešová.
V novom školskom roku bude v KSK 21 gymnázií, päť obchodných akadémií, dve hotelové akadémie, štyri zdravotnícke školy, dve umelecké školy, 32 SOŠ, dve spojené školy, osem stredných priemyselných škôl (SPŠ) a dve jazykové školy.
Budúci deviataci si budú môcť v školskom roku 2011 - 2012 vybrať aj z nových odborov, ktoré budú zaradené do siete na jednotlivých školách. SPŠ stavebná Rožňava bude mať odbor staviteľstvo - požiarna ochrana, košická Obchodná akadémia na Polárnej ulici odbor manažment regionálneho cestovného ruchu, SOŠ obchodu a služieb v Rožňave dvojročný odbor výroba konfekcie, a to pre žiakov, ktorí ukončili základnú školu v nižšom ako 9. ročníku. V SOŠ Medzev to budú odbory murár a stolár, v SOŠ drevárskej Spišská Nová Ves propagačná grafika, fotografický dizajn, dvojročný odbor spracúvanie dreva pre žiakov, ktorí ukončili základnú školu v nižšom ako 9. ročníku, SOŠ technická Michalovce pre obdobných žiakov pripravuje dvojročný odbor výroba konfekcie a stavebná výroba.
Zdroj: TASR