Verejnosti sa otvorili dvere do sveta starých glóbusov
Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied (SAV) na Barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice v Bratislave otvorila verejnosti dvere do sveta starých glóbusov. Knižnica 27. novembra sprístupnila širokej verejnosti multimediálnu výstavu "Zem a nočná obloha očami novoveku," ktorej súčasťou je aj zbierka vzácnych glóbusov.
"Cieľom výstavy je predstaviť dejiny glóbusov v kontexte s vývojom astronómie, geografie, matematiky a mapovej projekcie. Prezentuje originálne vydania odborných diel obsahujúcich poznatky o výrobe glóbusov a armilárnych sfér, o glóbusovej projekcii, ale tiež o tom, ako glóbus používať, ako pomocou neho riešiť geografické a astronomické zadania," uviedla Ivona Kollárová, vedúca oddelenia rukopisov a starých tlačí Ústrednej knižnice SAV a autorka projektu.
Zbierka obsahuje mnohé hviezdne a zemské glóbusy z 18. a 19. storočia vrátane prvého uhorského hviezdneho a zemského glóbusu. Jej súčasťou je aj druhý najstarší glóbus zachovaný na slovenskom území Uranographia, ktorý vyrobili v Amsterdame okolo roku 1700, a zemský glóbus Cosmothere z roku 1706, tretí najstarší na Slovensku. Všetky zachované glóbusy boli v rôznej miere poškodené, preto si vyžiadali rekonštrukciu.
Výstava sprístupňuje aj samotné reštaurovanie glóbusov ako špecifický odborný a umelecký proces prostredníctvom fotografií a videosekvencií. Okrem Ústrednej knižnice SAV sa na projekte podieľajú aj Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, Univerzitná knižnica v Bratislave, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v Bratislave.
Výstava potrvá do 19. decembra.
Zdroj: TASR
Komentáre