VŠ dostanú budúci rok o 2,9 percenta menej peňazí zo štátnej pokladnice

10.11.2009
Prevádzka školy

Slovenské vysoké školy (VŠ) dostanú budúci rok zo štátnej pokladnice menej peňazí. Oproti vlaňajšku ide o pokles 2,9 percenta. Upozornil na to predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško.

Napriek tomu bude rezort školstva v roku 2010 disponovať sumou vyššou o 8,2 percenta v porovnaní s rokom 2009. Ministerstvo má k dispozícii 2,35 miliardy eur (70,74 miliardy Sk). Financovanie VŠ posilňujú peniaze z Európskej únie.

"Európska komisia nás žiada, aby sme mali financovanie z vlastného rozpočtu, európske peniaze sú len na prilepšenie," komentoval Smieško pre TASR. Rebríček o financovaní vysokého školstva a vedy, ktorý zostavuje Európska komisia, podľa neho neporovnáva, kto čo získa z EÚ, ale zaujíma sa o to, koľko dáva ktorá krajina zo svojho rozpočtu.

"My dávame málo, o 2,9 percenta menej ako vlani," uviedol Smieško. Podľa neho na vysoké školstvo ide v SR okolo 0,6 percenta a menej z hrubého domáceho produktu, kým vyspelé krajiny EÚ sa blížia k 1,5 percentám. "USA dokonca tvrdia, že sa chcú dostať k trom percentám na financovanie vysokého školstva."

V kapitole Vysokoškolské vzdelávanie a veda, sociálna podpora študentov VŠ budúcoročného rozpočtu je vyčlenených 456,17 milióna eur (13,74 miliardy Sk).

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) v reakcii uviedol, že pri prevádzke VŠ je naplánované šetrenie. Práve štrukturálne fondy podľa neho dokážu navýšiť rozpočet.

,p> "Pokiaľ ide o kapitály, tam je menší rozpočet oproti minulému roku asi 30 percent. Ale to sa práve nahradí štrukturálnymi fondmi, kde to navýšenie bude také, že bude až dvojnásobné oproti súčasnému stavu," konštatoval minister pre TASR.

 

Podľa rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) Vladimíra Báleša je balík z EÚ obrovský, zvýši sa však vďaka nemu najmä technické vybavenie a vedeckovýskumná infraštruktúra VŠ.

"V rámci vzdelávacích programov štrukturálnych fondov sú projekty, ktoré idú aj na mzdy, a dosť podstatne. Na druhej strane je pravdou aj to, že vedeckovýskumná infraštruktúra je najslabším článkom. Vedci nám hovoria, že nemajú na čom robiť vedu. Preto je samozrejme prioritou vybudovanie tejto infraštruktúry," povedal minister.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte