Vyšla kniha o historickej a súčasnej Bratislave

21.12.2009
Prevádzka školy

Historicko-súčasný pohľad na naše hlavné mesto prináša nová publikácia Bratislava Pressburg a okolie. Premeny mesta na vedutách, maľbách a iných dobových dokumentoch sú konfrontované s terajším stavom na fotografiách.

Najčastejšie je zobrazený Bratislavský hrad z rôznych období aj s tohtoročnou rekonštruovanou novou fasádou. Tiež je predstavený zlatý poklad keltských mincí, ktorý archeológovia objavili pri nedávnom hradnom výskume. Podľa vydavateľa publikácie Ivana Sládečka je to prvá knižná informácia o tomto cennom náleze. Okrem týchto noviniek, oproti prvému vydaniu v roku 2001, kniha obsahuje cédečko s nahrávkami svetoznámych skladateľov, ktorí majú niečo spoločné s Bratislavou. Sú to Franz Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Johann Nepomuk Hummel, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Franz Liszt, Johannes Brahms a Béla Bartók.

"Prvé vydanie bolo úspešné a zistili sme, že podobná reprezentatívna publikácia tu chýba, preto sme sa rozhodli o vylepšené vydanie aj s ručne vkladanou prezentačnou stranou podľa požiadaviek inštitúcií," zdôvodnil pre TASR Sládeček z vydavateľstva Ladon, ktoré ju s kníhkupectvom Alexis vydalo v trojjazyčnej mutácii. Okrem slovenských sú v nej nemecké a anglické texty. V nich historik Vladimír Tomčík prezrádza, že plynové lampy svietili Bratislavčanom na cestu od roku 1856, prvý raz telefonovali v roku 1877 a prvú elektrickú žiarovku zažali v roku 1884. Električková doprava v Bratislave patrí medzi najstaršie v Európe a zaviedli ju o dva roky skôr ako vo Viedni a Budapešti.

Priaznivci minulosti v knihe nájdu mestský erb z roku 1436, legendárnu Svätoštefanskú korunu, ktorou pasovali uhorských kráľov a ich mená na pamätnom nápise na stene, biskupské insígnie povolené pápežom Pavlom II. v roku 1465 pre používanie akademickým funkcionárom, najstaršie pôdorysné zobrazenie Bratislavy z polovice 15. storočia či strelecké terče s dominantami mesta. Podhradie možno vidieť z rokov 1570, 1593, 1650, 1760 i po zbúraní jeho veľkej časti. Najstaršie zobrazenie Bratislavského hradu vo Viedenskej maľovanej kronike je zo 14. storočia. Dávnejšiu a súčasnú podobu možno porovnávať u viacerých objektov a priestranstiev (Michalská brána, Primaciálny a Grassalkovičov palác, Dóm sv. Martina, Slovenské národné divadlo, Reduta, Stanica konskej železnice, Uhoľný trh i Rybné, Hlavné, Hviezdoslavovo a Františkánske námestie. Nechýbajú pohľady z vtáčej perspektívy i detailné zábery do interiérov historických objektov. Raritou sú štvornásobné rozkladacie fotografie tzv. oltárové lomy.

V kapitole Za bránami sú predstavené zaujímavosti v okolí hlavného mesta - hrady Pajštún a Červený Kameň, Stupavský a Rusovský kaštieľ, drevený vodný mlyn v Dunajskom Klátove, Smolenický zámok, galéria moderného umenia Danubiana i mestá Svätý Jur, Modra a Pezinok.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte