Vyšla kniha o posledných rokoch Dubčekovho života
Kniha Alexander Dubček Posledná kapitola predstavuje túto osobnosť našej nedávnej minulosti fotografiami Karola Kállaya a textom Ľubomíra Feldeka.
Mnohými doteraz na Slovensku nezverejnenými dokumentmi je v nej zachytené obdobie posledných štyroch Dubčekových rokov (1988-1992), ktoré sú lemované rozhovormi pre zahraničné časopisy. Prvý vyšiel v nemeckom Sterne 18. augusta 1988 pri príležitosti 20. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, pri ktorého príprave bol Kállay.
"Robili sme to tajne, bolo zložité sa k nemu v tej dobe dostať," zaspomínal pre TASR fotograf, ktorý sa vtedy prvý raz stretol s Dubčekom a neskôr ešte viackrát, až sa spriatelili.
Posledný rozhovor Dejiny nie sú reťaz víťazstiev vyšiel v nemeckom Meriane až po tragickej automobilovej havárii Dubčeka. Celkove 133 fotografií esejami a spomienkami na obdobie pred a po Nežnej revolúcii doplnil spisovateľ Feldek.
Kállaya potešilo, keď mu vlani z hamburskej agentúry Bilderberg, s ktorou úzko spolupracoval, vrátili niekoľko tisíc fotografií z jeho reportáži. Medzi nimi o Dubčekovi, o ktorých si myslel, že sú stratené. S radosťou ich vybral do knihy, pretože sú vzácne zo súkromia spomínaného politika. Nechýbajú ani snímky z mítingov, kde okrem kultúrnych osobností vystupovali dovtedy mnohí neznámi politici. Samozrejme nechýbajú ani davy ľudí zhromaždených na verejných priestranstvách.
Podľa riaditeľa vydavateľstva Slovart Juraja Hegera je v knihe mnoho vážnych i humorných fotografií a texty Feldeka potvrdzujú, že je dôležité mať v národe také osobnosti, ako bol Dubček.
Zdroj: TASR
Komentáre