Záujem o štúdium ruštiny stále rastie
Ruština sa pred rokom 1989 na Slovensku neučila dobre a v nasledujúcich takmer dvadsiatich rokoch na to učitelia tohto jazyka aj doplatili, nazdáva sa expertka na ruský jazyk zo Štátneho pedagogického ústavu Eva Kollárová. "My sme si to zaslúžili. Neučili sme to dobre, učili sme to povrchne. Chceli sme od žiakov, aby citovali celé pasáže a tak ďalej," povedala pre TASR. Dnes je však situácia iná a ruštinu sa chce učiť čoraz viac Slovákov.
V období "boomu" angličtiny a západných jazykov v 90. rokoch o ruštinu záujem takmer nikto neprejavoval, v dôsledku čoho mnohí ruštinári stratili svoje úväzky. Počas posledných dvadsiatich rokov prešlo vyučovanie ruského jazyka u nás sebareflexiou, čo je preň dnes dobré, tvrdí Kollárová. "Prešli sme tým, čo sa nazýva komunikatívna výučba jazyka a myslím, že to teraz robíme lepšie," povedala. "Je pravda, že je zvýšený záujem, ale nesúhlasím s tým, že ide o 'boom'. Teraz je to v takej normálnej rovnováhe. Ruština sa dostala do správnej konkurencie s cudzími jazykmi a nič iné ani nepotrebuje," myslí si. Ako dodala, je jasné, že ruština nikdy nepredbehne aktuálne jazyk číslo jedna - angličtinu.
Najviac sa ruština učí na stredných školách a najväčší záujem o ňu je na východnom Slovensku, no celkovo zvýšený záujem hlásia štátne i súkromné jazykové školy prakticky všade. Mnohí z ruštinárov, ktorých je na Slovensku viac ako 5000, si podľa Kollárovej zvýšený záujem o ruštinu vysvetľujú čoraz intenzívnejšími obchodnými stykmi s Ruskom, a teda možnosť pre študentov uplatniť jazyk. Kollárová ďalej informovala, že v súčasnosti Štátny pedagogický ústav pripravuje učiteľov cudzích jazykov pre tretí ročník. Na tento projekt je prihlásených takmer 6000 učiteľov ZŠ. Z toho je vyše 4000 angličtinárov, viac ako 800 nemčinárov, 200 ruštinárov, asi 40 francúzštinárov, 10 španielčinárov a 5 taliančinárov. "Takže 200 ľudí sa pripravuje na to, aby ruštinu mohlo učiť ako prvý cudzí jazyk na základných školách," zdôraznila.
Ako pre TASR uviedla ruštinárka z lučeneckého gymnázia Mária Matušková, aj po rokoch je na štátnych školách stále základnou metódou výučby tohto jazyka kulturologická metóda, no ruština sa dnes učí podstatne komunikatívnejšie než v minulosti. Napomáhajú tomu aj modernejšie didaktické pomôcky a pestrejšie učebné materiály.
Niektorí učitelia využívajú aj menej bežné spôsoby, ako žiakom priblížiť ruský jazyk. Emília Turčiačiková z bilingválneho slovensko-anglického gymnázia v Liptovskom Mikuláši učí študentov prostredníctvom angličtiny. "Deti to majú radi a deje sa to prirodzenou cestou," povedala pre TASR s tým, že niekedy vedia žiaci lepšie prijať novú slovnú zásobu, ak im ju učiteľ ilustruje na cudzom jazyku, ktorý ovládajú lepšie.
Každý rok sa na olympiáde z ruštiny zúčastní vyše 500 študentov, informovala Matušková, ktorá zároveň predsedá celoslovenskej odbornej komisii pre organizovanie olympiády ruského jazyka. "Najviac je to v Prešovskom a Košickom kraji. Úroveň pritom narastá," konštatovala.
Záujem rastie aj o univerzitné štúdium ruštiny, a to na katedrách rusistiky v Banskej Bystrici, Nitre, Prešove a Bratislave. Každoročne sa na každú z nich prihlásia desiatky záujemcov. "Hlási sa nám okolo 60 uchádzačov, prijmeme zhruba 30. Záujem je naozaj vyšší," povedal pre TASR prodekan pre vedu a výskum na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity Jozef Sipko, ktorý je zároveň prezidentom Asociácie rusistov Slovenska.
Trh s ruštinármi podľa Sipka nie je presýtený, ako by sa vzhľadom na ešte stále dostatok ruštinárov z minulosti mohlo zdať. "Mnohí absolventi sa ruštine po skončení štúdia nevenujú profesionálne," vysvetlil s tým, že mnohých k štúdiu vedie akési puto k ruskej kultúre. Poukázal pritom na možnosti jazykových pobytov prostredníctvom štipendijných programov ministerstva školstva, kde bol doteraz problém vôbec vyčerpať počet štipendií v ponuke, no dnes je záujem oveľa väčší. Katedra rusistiky na Prešovskej univerzite má tiež výmenný program s moskovskou Štátnou akadémiou slovanskej kultúry. "Pozývame ich študentov k nám, do rodín. Chodieva ich sem šesť až sedem ročne. A naši študenti zase chodievajú do Ruska," priblížil prodekan.
Zdroj: TASR
Komentáre