Prevádzka školy
Žiaci základných a stredných škôl súťažia o titul SuperTrieda 2010
Počas tohtoročného piateho ročníka súťaže pracovali žiaci základných škôl s témou Všetci za jedného - jeden za všetkých!, tí starší - študenti stredných škôl sa museli popasovať s témou Boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Do súťaže sa zapojilo viac ako 2700 detí, čo je približne 120 tried. "SuperTrieda je oproti iným projektom iná hneď v niektorých veciach," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Ľuboš Zaťko, autor a koordinátor projektu.
Projekt podľa jeho slov pracuje so všetkými deťmi bez ohľadu na mieru nadania. "Keď hovoríme o talentovaných deťoch, myslíme tým približne štyri percentá detí, ktoré chodia na všetky súťaže do hudobných, umeleckých škôl a sú prezentované všade na všetkých súťažiach," skonštatoval Zaťko. SuperTrieda teda poskytuje priestor každému dieťaťu tvorivo sa prejaviť. Projekt je iný aj v tom, že je povinné pre triedu, aby sa zúčastnili všetci. "To znamená, že my nepoznáme outsiderov. Každý má nejakú úlohu, nejakú rolu," dodal.
Projekt pôvodne vznikol na podporu hudobnej výchovy, dnes podľa Zaťka supluje aj dramatickú a mediálnu výchovu. Súčasťou súťaže je totiž aj multimediálna kategória - videoklip. Odborníci oceňujú vplyv súťaže na prevenciu šikany, na zlepšenie vzťahov v triedach, keďže podmienkou účasti je zapojenie všetkých žiakov. Veľký úspech podľa organizátorov zaznamenala SuperTrieda medzi rómskymi deťmi. Ukázalo sa totiž, že má motivačný vplyv na dochádzku. Aj preto vznikla na pôde SuperTriedy novinka - nesúťažná iniciatíva pre rómske a zmiešané triedy SuperTrieda pre všetkých. Jej účastníci sa predstavili 13. mája v Prešove.
"Rómske deti sa nám báli prihlásiť. Museli sme ich presviedčať aby sa zapojili aj do tejto nultej kategórie. Boli také dobré, že sme niektoré z nich zavolali aj dnes do Bratislavy, aby videli, že majú na to, aby obstáli aj medzi ostatnými deťmi," uviedla Martina Bodnárová, jedna z organizátorov podujatia.
Projekt rozšíril svoju pôsobnosť aj do krajín Európskej únie. Na projekte už aktívne pracujú školy v Poľsku, na úrovni pozorovateľov sú zapojené štáty ako Česko, Fínsko, Luxembursko, Srbsko, Rumunsko a Rakúsko.
Zdroj: TASR
Štítky: SÚŤAŽ