Žiakov a študentov dnes ocenili za výtvarné práce a publicistiku o vede

04.11.2009
Prevádzka školy

Víťazi výtvarnej a publicistickej súťaže zameranej na vedu a techniku si dnes v bratislavskej Inchebe prebrali ocenenia za svoje práce. Stalo sa tak v rámci prebiehajúceho 6. ročníka Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

V konkurencii výtvarných prác tento rok najlepšie obstáli Mimozemšťania milujú hudbu - môj mimozemský svet od Kristíny Laukovej z Topoľčian a Objavila som múdrosť politikov, ktorej autorkou je Lívia Lezová z Dubnice nad Váhom. Spomedzi publicistických prác komisia za najlepšie označila práce Zdenky Harajovej zo šuranského gymnázia a Tomáša Makatúra, ktorý reprezentoval Prešovskú univerzitu a zároveň Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Obaja sa venovali téme tvorivosti a inovácií vo vede.

Ako pre TASR povedala Lívia Lezová, autorka jednej z víťazných koláží, do súťaže sa prihlásila hlavne preto, že rada kreslí. "Super, idem do toho," povedala si na začiatku a zamyslela sa nad tým, či existuje v politike múdrosť. "Politici nie vždy robia správne rozhodnutia a najradšej by som vo vesmíre objavila politickú múdrosť," priblížila s dôvetkom, že hoci to v reálnom svete také ľahké nie je, v jej fantázii sa to dá.

Ceny víťazom odovzdal riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR Ján Turňa. O výtvarných prácach uviedol, že spojenie tajomstiev vedy a výtvarného talentu žiakov je vzácnou kombináciou sviežeho uvažovania a nadania. Publicistická súťaž zase podľa neho vytvorila priestor pre vyjadrenie názoru študentov na vedu, tvorivosť a inovácie v podobe popularizačného príspevku. "Keďže v minulom období sa záujem médií o vedu a techniku dostal do úzadia, je pre nás dôležité, aby sa vedci, technici a ich práca opäť presadili," povedal Turňa. Teší ho, že o súťaž je z roka na rok väčší záujem, čo je zároveň dobrá vizitka aj pre učiteľov.

Súťaže vyhlásil rezort školstva začiatkom roka. Do výtvarnej sa mohli prihlásiť žiaci druhého stupňa základných škôl a osemročných gymnázií a publicistická bola určená stredoškolákom a vysokoškolským študentom na všetkých stupňoch vzdelávania. Výtvarné práce jednotlivcov alebo žiackych kolektívov na tému Čo by som najradšej objavil(a) vo vesmíre? mohli byť vytvorené v ľubovoľnej výtvarnej technike, pričom mladí výtvarníci sa mohli sústrediť aj na návrh plagátu, známky alebo na sériu obrázkov. Publicistické príspevky popularizačného charakteru mali zase spracovávať tému Tvorivosť a inovácie posúvajú ľudstvo dopredu. Do súťaže sa prihlásilo celkovo 107 výtvarných prác zo 44 základných škôl a osemročných gymnázií. V tej publicistickej komisia vyberala spomedzi 30 príspevkov vysokoškolákov a doktorandov.

Hlavným cieľom týchto súťaží je zvýšiť záujem mladých ľudí o vedu a techniku, výskum a vývoj, ako aj o aplikáciu vedeckých poznatkov v praxi a ich popularizáciu.

Zdroj: TARS

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte