Prevádzka školy

Zrakovo postihnutí žiaci zostrojili auto na pohon destilovanou vodou

Kreatívne vyučovanie s témou životného prostredia dnes prezentovali ôsmaci a deviataci zo ZŠ internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím na Svrčej ulici v Bratislave. V scénických projektoch Mimozemšťan na Zemi a Doprava budúcnosti predstavili mladším spolužiakom, pedagógom i hosťom svoje zhrnuté vedomosti, technickú šikovnosť i príklady, ako čeliť alarmujúcemu ničeniu ŽP.

Z rôznych zdrojov si zohnali informácie, vymysleli príbehy, zostrojili auto na alternatívny pohon a takmer hodinu zaujali všetkých prítomných. Tí potleskom prerušovali a oceňovali dianie na javisku i videoprojekciu počas prezentácie projektu trinástimi žiakmi. Janko s Peťom, Romanom a Luckou rozohrali príbeh havárie auta, ktoré vybuchlo a v ňom zhorel vodič. Na ufe k nim priletel mimozemšťan, ktorý ich upozornil, že od 18. storočia si ľudia továrňami a dopravnými prostriedkami ničia ŽP. Preto žiaci začali premýšľať o ekologických pohonoch vozidiel. Prítomným vysvetlili, že autami budúcnosti môžu byť na pohon bioetanolom, bionaftou, bioplynom, hybridné, s palivovým alebo solárnym článkom či na stlačený zemný plyn CNG. Marek prezradili klady a zanedbateľné zápory tohto plynu, ktorý vo svete využíva 7,3 milióna vozidiel a existuje takmer 12.000 plniacich staníc. "Projektanti" založili v smogovom mestskom prostredí spoločnosť Svrčia s. r. o. (podľa sídla školy) a skonštruovali prototyp auta s palivovým článkom poháňaným destilovanou vodou. To sa naozaj pohybovalo pred užasnutými divákmi.
      
Žiaci v projekte upozorňujú na likvidáciu lesov, ktoré sa nedajú ničím nahradiť, tiež na veľké znečisťovanie vody priemyslom. Vysvetľujú, čo je kyslý dážď a ako vzniká, i ako využívať slnečnú alebo veternú energiu.    

Podľa učiteľky chémie a práce s počítačmi Marty Pikulovej sa týmto projektom snažili zhrnúť problematiku ekológie do jedného celku, ktorá je obsiahnutá v rôznych nielen prírodovedných predmetoch. V novembri minulého roka premietnutím filmu o ničení ŽP iniciovali u žiakov vytvorenie nápadov s touto tematikou. Jednotlivé triedy druhého stupňa si vymýšľali svoje projekty. Najlepšie dnes úspešne absolvovali verejnú premiéru.

"Pri konštrukcii auta mali žiaci problém s platinovou membránou, nakoniec sa im to podarilo pomocou internetu vyriešiť," povedala pre TASR Zdenka Vitališová, učiteľka matematiky, fyziky a práce s počítačmi.

"Ste ma celkom dojali a zaslúžite si jednotku s desiatkami hviezdičiek," ohodnotila prezentáciu prednostka Krajského školského úradu Veronika Redechová. S týmto projektom sa chcú hendikepovaní žiaci prihlásiť do celoslovenskej súťaže Energia v doprave vyhlásenej Ekofondom.

Zdroj: TASR