Prevádzka školy

Zrekonštruovanú 3000 rokov starú nádobu vystavujú v Budatínskom hrade

Vo výstavných priestoroch Budatínskeho hradu je sprístupnená verejnosti 3000 rokov stará pohrebná urna z neskorej doby bronzovej. Črepy vzácnej popolnice boli ešte v roku 1963 súčasťou pohrebiska lužickej kultúry, objaveného archeológom žilinského Považského múzea (PM) Antonom Petrovským-Šichmanom v obci Sedmerovec pri Ilave.

"V súčasnosti by sa iba ťažko našiel hrnčiar, ktorý by bol schopný také niečo vytvoriť. Po viac ako 45 rokoch sa nádoba vyrobená na vysokej estetickej a remeselnej úrovni dočkala kompletnej rekonštrukcie a zaradila sa zaslúžene medzi najkrajšie exponáty nášho zbierkového fondu archeológie," skonštatovala archeologička PM Lucia Krišková.

Spôsob výroby urny vypálením pri teplote na úrovni približne 650 stupňov Celzia predurčoval veľkú lámavosť materiálu. "Jej zreštaurovanie bolo veľmi náročné. Ponúkalo sa približne pol milióna kombinácií jednotlivých črepov. Chýbajúce časti boli doplnené sadrou a namaľované podobnou farbou," spresnil reštaurátor keramiky PM Michael Daskalakis.

Obdobné nádoby sa podľa Kriškovej používali v lužickej kultúre na uloženie popola a nezhorených zostatkov ľudských tiel, spaľovaných obradne na pohrebnej hranici. Niekedy boli do dna vyvŕtané otvory na umožnenie odchodu duše do zeme. Do hrobov boli vkladané aj ďalšie väčšie a menšie zdobené nádoby s potravinami, bylinkami či olejom.

Zdroj: TASR