Prevádzka školy
Zverejnili zoznam 13 kandidátov na literárnu Bookerovu cenu 2010
Po vlaňajšej šanci laureáta Nobelovej ceny za literatúru Juhoafričana J.M.Coetzeho, ktorý sa mohol stať prvým trojnásobným nositeľom Bookerovej ceny, má príležitosť dosiahnuť túto métu ako vôbec prvý v histórii zatiaľ jeden z kandidátov aj v tomto roku.
Je ním Austrálčan Peter Carey (67), ktorého na ocenenie nominovali za román Parrot And Olivier In America. Literát má na konte už Bookerovu cenu za romány Oscar and Lucinda (1988) a True History of the Kelly Gang (2001).
Medzi tohtoročnými adeptmi na ocenenie sú aj mená viacerých literátov, ktorí sa už v minulosti objavili medzi finalistami.
Jedným z nich je Angličan David Mitchell, ktorého tentoraz vybrali za román The Thousand Autumns of Jacob de Zoet a ktorý figuroval v záverečnom výbere adeptov už v rokoch 2001 a 2004.
Ďalšími Damon Galgut z JAR, nominovaný za In a Strange Room, či Britka Rose Tremain (Trespass), ktorá si vyskúšala v minulosti už aj pôsobenie v porote Bookerovej ceny. V zúženom výbere kandidátov figuroval opakovane ďalší anglický autor Howard Jacobson, ktorého tentoraz vybrali vďaka románu The Finkler Question.
Širší okruh 13 finalistov, ktorý sa na šiestich zúži 7. septembra, doplňajú autori a romány Emma Donoghue z Írska (Room), Helen Dunmore (The Betrayal), Andrea Levy (The Long Song), Tom McCarthy (C), Lisa Moore (February), ďalší zástupca írskej literatúry Paul Murray (Skippy Dies), ďalší Austrálčan Christos Tsiolkas (The Slap) a Alan Warner (The Stars in the Bright Sky).
Prekvapením je, že odborníci nevybrali medzi kandidátov na ocenenie nové diela medzinárodne uznávaných autorov Martina Amisa (The Pregnant Widow) alebo Iana McEwana (Solar).
Bookerovu cenu udeľujú od roku 1969, keď ju zriadili ako protipól francúzskej Goncourtovej ceny (Prix Goncourt).
Už niekoľko rokov nesie ocenenie dotované medzičasom sumou 50.000 libier názov Man Booker Prize for Fiction, pretože jeho sponzorom je spoločnosť Man Group PLC poskytujúca finančné služby.
V ostatných piatich rokoch sa laureátmi ceny stali literáti z troch krajín (India, Írsko a Veľká Británia), a to Indovia Kiran Desai a Aravind Adiga za diela The Inheritance of Loss (2006) a The White Tiger (2008), John Banville a Anne Enright z Írska za The Sea (2005) a The Gathering (2007) a vlani Britka Hilary Mantelová za Wolf Hall.
V dlhej histórii ocenenia získali Bookerovu cenu napríklad aj V.S. Naipaul, Nadine Gordimer, Iris Murdoch, William Golding, Salman Rushdie, či Kingsley Amis, Michael Ondaatje alebo Margaret Atwood, teda aj viacerí laureáti či dlhoroční kandidáti na Nobelovu cenu za literatúru.
Meno tohtoročného nositeľa Bookerovej ceny bude známe 12. októbra.
Zdroj: TASR