Reformy školstva

Nie som zástancom opisnej formy hodnotenia, tvrdí Petáková

Nie som zástancom opisnej formy hodnotenia, tvrdí Petáková

Predsedníčka Združenia základných škôl Slovenska Alena Petáková sa pýta, prečo nevypracujú kompetentné orgány pre verejnosť a aj pre učiteľov brožúrku, v ktorej bude zadefinované, čo má žiak z jednotlivých predmetov na jednotlivé známky ovládať.

Hodnotenie žiakov známkou má na Slovensku dlhodobú tradíciu. Nie som zástancom opisnej formy hodnotenia a písania slohových prác učiteľmi. Niektoré školy na Slovensku to skúsili a po čase sa museli vrátiť k známkovaniu, lebo paradoxne si to vyžiadali rodičia. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka Združenia základných škôl Slovenska Alena Petáková, ktorá tak reagovala na plánované zmeny pri hodnotení žiakov, ktoré sú uvedené v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania. Tvorcovia téz Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania v dokumente uviedli, že v procese hodnotenia by sa mal znižovať dôraz na klasifikáciu žiakov pomocou známok, ktorá neprimerane podporuje porovnávanie žiakov navzájom. Uprednostňujú pritom iné, opisné formy hodnotenia, ktoré umožňujú porovnávať aktuálnu úroveň vedomostí a zručností žiaka s jeho predchádzajúcou úrovňou. Dôraz by sa podľa nich mal klásť na priebežné, formatívne hodnotenie a v oveľa väčšej miere využívať aj neformálne hodnotenie žiakov. Petáková hovorí, že známke rozumie každý. "Ak však poviem, že žiak ovláda učivo dobre, tak to znie rodičovi prijateľne a neuvedomí si, že je to v skutočnosti známka 3, s ktorou už však nie je veľmi spokojný. Počas stáže v Anglicku som bola svedkom vypracovávania slovného hodnotenia anglickými učiteľmi a verte, že to neprijímali s optimizmom. Skôr, by som zvažovala zmenu na širšiu škálu známok alebo percentuálne vyjadrenie hodnotenia," uviedla Petáková. Predsedníčka Združenia základných škôl Slovenska sa pýta, prečo nevypracujú kompetentné orgány pre verejnosť a aj pre učiteľov brožúrku, v ktorej bude zadefinované, čo má žiak z jednotlivých predmetov ovládať na jednotku, dvojku a ďalšie známky. "Nie všeobecne, ako to uvádzajú terajšie metodické pokyny na hodnotenie, ale konkrétne pomenovaný predmet, ročník, učivo, chybovosť a známka. V tom prípade by bolo všetkým jasné, čo žiak napríklad na dvojku má vedieť a nemuseli by sme sa zamýšľať nad slovným hodnotením. Dokument by bol dostupný pre každého," dodala Petáková. Minister školstva Peter Plavčan upozorňuje, že v reforme nepôjde o úplné zrušenie známkovania. Je to skôr utvorenie modelu komplexnejšieho hodnotenia žiaka. Plavčan zároveň uviedol, že žiaka v prvom či druhom ročníku v základnej škole môže zlá známka skôr demotivovať. Experti teda riešia, čo vhodné je a čo nie je. Určite však podľa ministra reforma neznamená zrušenie známkovania ako takého.

Zdroj: Spravodajstvo SITA

Štítky: školstvo, žiaci, hodnotenie, Združenie základných škôl Slovenska, Alena Petáková, Plavčan, Národný program výchovy a vzdelávania