Prevádzka školy
Rektor KÚ žiada ESĽP o anulovanie zákazu krížov v talianskych školách
List bol zaslaný všetkým sudcom ESĽP, vrátanie siedmich, ktorí jednohlasne rozhodli o zákaze krucifixov. "Veľavážení sudcovia Európskeho súdu pre ľudské práva, keďže Váš rozsudok veľmi bolestivo zranil mňa i našich veriacich a urazil moje i naše právo na náboženskú slobodu, ja i my – akademická obec Katolíckej univerzity v Ružomberku požaduje anulovanie Vášho rozsudku," uvádza v liste Zasępa.
"Neradi by sme vnímali Európsky súd pre ľudské práva ako inštitúciu, ktorá zastáva nepriateľský postoj voči kresťanstvu a je netolerantná v najväčšej možnej miere," dodáva rektor, podľa ktorého nie je možné získať spoločný kultúrny model len na základe matematickej abstrakcie, ale naopak, len pri rešpektovaní tolerancie, dialógu a rešpektovaní vývoja jednotlivých kultúr vrátane ich náboženského aspektu.
"Hoci Európsky súd pre ľudské práva nie je európska inštitúcia, podľa mienky v spoločnosti jeho rozhodnutie, ktoré sa týka prítomnosti kríža na štátnych školách v Taliansku, rúca a ničí našu dôveru v iné európske inštitúcie, ktoré sú nesmierne dôležité a potrebné teraz i v budúcnosti," uzatvára rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Európsky súd pre ľudské práva 3. novembra 2009 rozhodol, že zavesenie krucifixu v školskej učebni obmedzuje právo rodičov vychovávať svoje deti v súlade s vlastným náboženským presvedčením, ako aj právo študentov neveriť v Boha. Verdikt súdu so sídlom v Štrasburgu je odpoveďou na sťažnosť talianskeho občana fínskeho pôvodu, ktorého deti navštevujú štátnu školu na severe Talianska.
Škola odmietla kríž odstrániť aj napriek rozhodnutiu talianskeho najvyššieho súdu z roku 2000, že prítomnosť krucifixu je v rozpore s princípom Talianska ako sekulárneho štátu.
ESĽP je medzinárodný súdny orgán založený Európskym dohovorom o ľudských právach (ECHR) z roku 1950. Jeho cieľom je monitorovať dodržiavanie ľudských práv signatárskymi štátmi. Súd v rozhodnutí uviedol, že prítomnosť kríža môže rušiť neveriacich a študentov, ktorí vyznávajú iné ako kresťanské náboženstvo.
Zdroj: TASR