Vzdelávanie a výchova
Sociologička: Vzdelávanie by sa malo ďaleko viac zamerať na emocionálne zručnosti

Upozornila na to, že v školách narastajú prípady agresívneho správania či šikanovania medzi mladými, čo má podľa nej spoločenské pozadie.
Vzdelávanie by sa malo ďaleko viac zamerať na emocionálne a sociálne zručnosti žiakov. Proces dozrievania u mladých je totiž v súčasnej dobe ambivalentný a problémový z existenciálneho hľadiska. Spoločnosť je pritom charakteristická premenlivosťou, neistotou, nárastom agresívnych prejavov aj virtuálnou podobou vzťahov. Pre TASR to skonštatovala sociologička z Univerzity Komenského v Bratislave Gabriela Lubelcová v reakcii na štvrtkový (16. 1.) útok na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.
Upozornila na to, že v školách narastajú prípady agresívneho správania či šikanovania medzi mladými, čo má podľa nej spoločenské pozadie. Je preto potrebné venovať sa problémom mladých ľudí a investovať viac do školských psychológov a podporných odborníkov pre učiteľov. "Často sa totiž o tejto generácii hovorí, že je veľmi krehká a ťažko zvláda záťažové situácie, čiže je potrebné učiť ich v každodennosti ako svoju emocionalitu, ale aj vzťah s ostatnými rozvíjať," doplnila s tým, že pomôcť môžu najmä školy.
Mladí ľudia sa podľa sociologičky nachádzajú v ťažkej životnej etape spojenej s osobnostným dozrievaním a sebahľadaním. Podotkla, že spoločnosť je na jednej strane veľmi vyspelá, čo pre proces socializácie detí a mladých znamená, že nie sú zaťažené výraznejšími požiadavkami, ktoré by pre nich pestovali silnejšie vôľové vlastnosti. Druhá vec je podľa nej hodnotové a mentálne nastavenie súčasnej spoločnosti. Usúdila, že slovenskí aj medzinárodní politici často "nahrávajú" spôsobu správať sa agresívne.
Poukázala aj na virtuálny priestor a množstvo informácií či rôzne spoločenské rámce, ktoré v ňom na deti a mladých číhajú. Navyše, je pre spomínanú vekovú etapu podľa nej charakteristický silný vplyv vrstovníckej skupiny. Virtuálna podoba týchto vzťahov pritom podľa Lubelcovej veľmi neponúka opory pre ukotvenie.
Sociologička nárast depresií a psychických problémov u mladých označila za časovanú bombu a považuje za nutnosť venovať tomu v slovenskom školstve viac pozornosti.
Zdroj: TASR
TIP PRE ŠKOLY: Aby sa žiaci vo svojej škole cítili bezpečne – RESQL: Komplexný systém na riešenie šikany v školách... nahlásiť šikanu nestačí!
Školy zohrávajú kľúčovú úlohu v prevencii šikany. Existuje mnoho stratégií, ktoré môžu školy implementovať, aby vytvorili bezpečnejšie a inkluzívnejšie prostredie pre všetkých študentov.
Aby sme zabránili šikane, je dôležité, aby sme sa o nej otvorene rozprávali. Deti by mali vedieť, že šikana nie je normálna a že sa proti nej môžu brániť.
Riešením, ktoré sa teraz slovenským školám ponúka, je RESQL – Komplexný nástroj na riešenie šikany v školách. Neprináša totiž len možnosť anonymne oznámiť šikanu, nástroj ide ďalej. Vďaka nemu školy získajú celý rad podporných materiálov a to v podobe:
• Postupov, ktoré uľahčujú zamestnancom školy vhodné rozhodovanie a plánovanie činností (materiály týkajúce sa reakcií v krízových situáciách a scenáre činností súvisiacich s jednotlivými situáciami šikany medzi rovesníkmi).
• Verifikovaných scenárov vyučovacích aj triednickych hodín, týkajúcich sa problematiky násilia, vzťahov v triede , klímy triedy aj školy.
• Informačné materiály pre žiakov aj pedagógov.
Viac informácií o RESQL nájdete tu: https://resql.raabe.sk/
Na Slovensko prináša RESQL odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko v rámci projektu Šikanovanie v školách – oznámením násilia to nekončí!, ktorý realizuje Občianske združenie European Pedagogical Club.
Chcete si prečítať článok až do konca?
Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre získanie benefitov Školského portálu
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.