Deti vymenili triedy za les a hrad

11.08.2022
Vzdelávanie a výchova

Na Záhorí sa žiaci vzdelávajú aj cez prázdniny. Učitelia s nimi chodia na výlety do prírody. Hravou formou si s nimi v krásnom prostredí precvičujú matematiku, čítanie a vlastivedu.

Väčšina žiakov si v týchto dňoch užíva druhú polovicu prázdnin. Niektorí napriek tomu pobehujú po školskom dvore v Rohožníku. Tamojšia základná škola totiž patrí k vyše dvesto ďalším, na ktorých zvoní zvonček aj v lete. Nejde však úplne o tradičnú výučbu.

„Večer bol silný vietor, rozfúkal nám po dvore vetu,“ vysvetľuje úlohu vedúca vychovávateľka Darina Hučková, kým dve skupiny sústredene hľadali stratené slová v tráve a medzi kríkmi.Čerešničky, čerešne

Než stihli deti poskladať dve vety, učiteľke zazvonil telefón. „Už nestíhame. Volali nám lesníci, že máme ísť,“ hovorí. V stredu si totiž pre deti pripravili špeciálny program v spolupráci s miestnou správou lesa. Dvadsať prvostupniarov si nasadí pokrývky na hlavy, schmatne ruksaky a vyrazí na polhodinovú cestu.

Teplota sa síce pomaly približuje k tridsiatke, no vonku príjemne pofukuje vietor. Prechádzku si zástup spríjemňuje spevom. „Čerešničky, čerešničky, čerešne, vy ste sa mi rozsypali po ceste,“ ozýva sa na lúke.Výučba na okraji lesa

Vtom si učiteľky spomenuli, že v škole zabudli provianty, teda sladkú odmenu. Bez nej by však nemohli usporiadať naplánovanú súťaž. Preto sa špeciálna pedagogička Laura Blechová otočí a uteká naspäť do budovy. Keď sa výprava blíži k pozemku husto zarastenému stromami, zbadajú štyroch mužov.

„My sa ich bojíme,“ kričia deti. Pani učiteľka ich ubezpečila, že to nie sú poľovníci, ale lesníci. Jeden z nich im vzápätí položí otázku. „Čo viete o lese, decká?“ pýta sa ich Michal Hučko. Prvostupniari pohotovo odpovedajú, že poznajú listnaté a ihličnaté porasty a žijú v nich vtáky, cicavce, hmyz a obojživelníky. So záujmom pozorujú parohy jeleňa, srdca, daniela, rohy a kožu jazveca.

Ešte viac ich fascinuje jazvečík hrubosrstý Lesan. Prešiel poľovníckymi skúškami a vypomáha s hľadaním postrelenej zveri. Ďalším živým spoločníkom profesionálov je jastrab Eli. Jeden z nich ho nechá zámerne uletieť. „Čo deti, kto ide poňho?“ pýta sa ich. Dravca napokon láka na návnadu pedagogička Blechová. Keď dlhšie neprichádza, vystrieda ju lesník a Eli priletí.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte