Bratislavské škôlky sú na hranici kapacít. Samosprávy volajú po krízovom pláne
Niektoré materské školy prijali ukrajinské deti aj nad rámec svojich možností. Ministerstvo im sľubuje konkrétne riešenie. Mnoho rodičov však zatiaľ nemá kam umiestniť najmenších.
Denne má aj desať telefonátov. Riaditeľke Materskej škôlky Majerníkova v bratislavskej Karlovej Vsi Ivete Ryzej volajú Ukrajinci, ktorí chcú u nej umiestniť svoje deti.
„Odpovedám trpezlivo každému záujemcovi, že nemáme žiadne voľné miesto. Kapacita je plne obsadená,“ povedala pre HN. Nie je sama, ktorá v týchto dňoch musela podobné žiadosti odmietnuť.
Plný stav hlási väčšina škôlok v hlavnom meste. Ich možnosti však boli na hranici plnej obsadenosti už dávno pred príchodom ľudí z Ukrajiny. V septembri začala platiť nová legislatíva, ktorá všetkým deťom od päť rokov nariadila povinné predprimárne vzdelávanie.
Už vtedy rezort školstva avizoval, že miesto pri svojom bydlisku nemusí získať 3 494 žiakov, pričom najhoršie na tom boli obce na východe Slovenska a práve niektoré bratislavské mestské časti.
Umožnili navýšenie kapacít
Od vypuknutia vojny prešlo na Slovensko cez východnú hranicu už vyše 282-tisíc ľudí. Medzi odídencami je každý deň okolo tisíc detí.
Viac ako 54-tisíc Ukrajincov u nás už požiadalo o dočasné útočisko. Podľa odhadov sú medzi nimi tisícky predškolákov. V našich škôlkach bolo minulý týždeň zaradených 159 detí.
Rodičia sa môžu obrátiť priamo na riaditeľa. Ten však môže žiaka odmietnuť, ak nemá voľné miesta a regionálny hygienik nesúhlasí s ich zvýšením. Rezort školstva potom odporúča osloviť samosprávu, ktorá má prehľad o dostupných kapacitách v regióne.
Žiadosti dostáva aj riaditeľka Materskej školy Gorazdova v bratislavskom Starom Meste Eva Luknárová. „Všetky preposielame zriaďovateľovi. Máme úplne plné triedy,“ konštatovala.
Úrad verejného zdravotníctva usmernil regionálne úrady, aby vzhľadom na mimoriadnu situáciu umožnili využívať aj iné priestory ako tie oficiálne schválené. Do úvahy prichádzajú centrá voľného času, materské centrá a základné umelecké školy.
Mestská časť Ružinov prijala 60 žiakov, no naráža už na strop. „Minulotýždňové rozhodnutie hygienikov o možnosti zvýšiť kapacity o desať percent v niektorých prípadoch pomohlo,“ hovorí riaditeľka komunikačného oddelenia Tatiana Tóthová. Stále však musia dodržať pravidlo určitého počtu štvorcových metrov na dieťa.
Krízový plán zatiaľ nepredstavili
Lepšie sú na tom základné školy. Tie zatiaľ zobrali vyše 3 400 ukrajinských žiakov. Keď sa chcú rodičia zamestnať, starších môžu nechať samých doma. Majú skôr problém zabezpečiť starostlivosť pre najmenších.
Stretla sa s tým aj riaditeľka jazykovej školy iCan Alona Kurotová, ktorá pomáha ukrajinským rodinám. „V škôlkach toľko miest nevytvoríme. Predškolákov potrebujú rodičia niekde odložiť, aby mohli zarábať na jedlo,“ vysvetľuje.
Podľa jej slov by napríklad mohlo fungovať, keby sa spojilo päť mamičiek. Štyri by chodili do práce a jedna by strážila deti, pričom štát by jej platil ako za brigádu.
Zdroj: hnonline.sk
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre