V centre Bratislavy je veľká výstava nových technológií

10.12.2009
Prevádzka školy

Fakulta výtvarných umení Akadémie umení (FVU AU) v Banskej Bystrici a Dom umenia v Bratislave pripravili výstavu Digital media. Podľa organizátorov sa svojím rozsahom uchádza o titul najväčšej výstavy umenia nových technológií na Slovensku od roku 1993.

Expozícia v Dome umenia v centre hlavného mesta prezentuje práce študentov ateliérov Intermédiá a Digitálne médiá na banskobystrickej FVU AU. Ako hostia sa projekciou krátkych videí a interaktívnymi videoinštaláciami prezentujú študenti Katedry výtvarného umenia a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Diela sú prezentované v 14 kójach, pričom veľkú časť z nich tvoria mediálne inštalácie, ktoré využívajú aj interaktivitu diváka. Súbor sa skladá zo štyroch projekcií krátkych videí od videoartu cez videoperformancie až po experimentálny film, ktorý obsahuje takmer 80 študentských prác. Na výstave možno vzhliadnuť práce založené na videohrách aj diela so znalosťami programovania v jazykoch pure data a processing. Projekt umenia pre internetovú sieť www prezentuje aj umelecký počítačový vírus určený na propagáciu prác študentov z Banskej Bystrice, ktorý zasiahol desiatku štátov a tisíce počítačov. Príťažlivým zážitkom pre divákov môže byť aj z počítačových hier odvodený formát machinima, čo je špeciálny druh animácie založenej na herných enginoch počítačovej hry. Zaujímavo vyznieva aj koncepcia tzv. výstavy vo výstave, ktorej zámerom je zhliadnutie študentských diel aj v 3D virtuálnom múzeu.

Študenti sa vo svojich prácach zaujímajú o najrôznejšie aktuálne problémy súčasného života. Vyjadrujú sa k témam súvisiacim so subjektivitou, intimitou, telesnosťou, reflexiou rodových otázok a medziľudských vzťahov v rámci svojich mikrosvetov. Vo svojich výpovediach sondujú rôznorodé sociokultúrne situácie, pričom sa nevyhýbajú ani spoločenskej, kultúrnej a politickej kritike. Títo adepti umenia referujú aj o historickej a kultúrnej pamäti a svoju pozornosť venujú rovnako mapovaniu sociálnych stránok každodenného života v kontexte globalizovaného sveta. Ďalšou sférou ich záujmu je oblasť vizuálnej kultúry, najmä kritika a ironizácia masmediálnych manipulácií alebo tvorivé využívanie filmových diel v podobe found footage videí. Spoločným menovateľom väčšiny študentských diel je nielen sústredené úsilie týchto autorov komunikovať zaujímavé posolstvá v invenčnom vizuálnom jazyku, ale rovnako aj ich prirodzená snaha hľadať si svoje miesto a priestory na sebarealizáciu v umení a v živote.

Okrem iných inštitúcií výstavu podporili Ministerstvo školstva SR a Ministerstvo kultúry SR. Potrvá do 20. decembra.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte