Poďakoval učiteľom za to, že meškanie učebníc zvládli
Minister školstva SR Ján Mikolaj (SNS) dnes poďakoval učiteľom za to, že vďaka profesionalite zvládli začiatok školského roka spojeného s meškaním niektorých učebníc. Podľa neho je dôležité, že spustením reformy sa tvoria úplne nové učebnice, ktoré prispievajú k procesu premeny tradičnej školy na modernú.
"Nový fond sa nedal urýchliť, bolo by to na úkor kvality," odkázal v príhovore, ktorý pre jeho neprítomnosť prečítali na dnešnom seminári o tvorbe moderných učebníc v Bratislave.
Kvalitná učebnica podľa šéfa rezortu vyžaduje vysokú erudovanosť, zodpovedný prístup a trpezlivosť. Zostane podľa neho naďalej dôležitým zdrojom učenia žiakov aj napriek využívaniu ďalších multimediálnych prostriedkov na vyučovaní. "Verím, že podpora tvorivého potenciálu autorov učebníc bude pokračovať," odkázal ďalej.
Nové učebnice si vyžiadala nová školská reforma, ktorá okrem iného priniesla aj redukciu nadbytočného učiva. Jej zámerom je, aby žiaci získali kľúčové kompetencie využiteľné v praxi. Knihy však musia byť v súlade so štátnym vzdelávacím programom. Takto schválené učebnice dodáva ministerstvo na školy zdarma. Tvorba nových kníh narazila v konkurzoch aj na nedostatok autorov, ktorí by ich písali, na čo minister viackrát upozornil.
Mikolaj požiadal o trpezlivosť pri vydávaní učebníc pre žiakov základných a stredných škôl aj v novembri. Argumentoval veľkým náporom na autorov a vydavateľstvá.
"My kvôli urýchleniu predsa nepošleme na základnú školu zlú učebnicu. Nechcem celému tomu procesu uškodiť. Nevadí, že nejaká učebnica bude o nejaký týždeň, dva alebo mesiac neskoršie. Dôležité je, aby boli naozaj dobré," vyhlásil vtedy. Problém by podľa neho nebol ani v prípade, že by chýbajúce učebnice dostali školy až v druhom polroku.
Pre pretrvávajúci deficit niektorých kníh školy od septembra improvizujú, učia zo starých kníh a sťahujú si texty z internetu.
Zdroj: TASR
Komentáre