Poslanci školského výboru skontrolujú Trenčiansku univerzitu v januári
Na Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka si posvietia poslanci školského parlamentného výboru v januári budúceho roka. Konkrétny termín spresnia neskôr. Dohodli sa na tom na dnešnom rokovaní. Za boli siedmi poslanci z 11 prítomných.
Predsedníčka školského výboru Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) navrhla výjazd 27. januára. Teda až v čase, keď by ministerstvo už malo mať v rukách výsledky kontroly, ktoré posunie poslancom. Skorší, decembrový termín chcel presadiť Martin Fronc (KDH). "To čo sa deje, je znehodnotenie všetkých diplomov," pripomenul.
Rosová upozornila, že ministerstvo školstva dokáže dať poslancom správu až ku koncu kalendárneho roka. Konštatovala zároveň, že výmenou rektora sa "žiaľbohu, všetky problémy nevyriešia".
Oľga Nachtmannová (Smer-SD) súhlasila s kontrolou až po výsledkoch ministerstva. "Bolo by to efektívnejšie, keby sme to urobili teraz," oponoval László Szigeti z SMK. Koaliční poslanci to už "do decembra ťahať nechceli".
Do Trenčína plánujú ísť všetci členovia výboru okrem Dušana Galisa (Smer-SD) a Ferdinanda Devínskeho (SDKÚ-DS).
Rektor trenčianskej univerzity Miroslav Mečár po viacerých škandáloch, ktoré sa mali udiať na jeho škole, už čelí odvolávaniu z funkcie. Návrh dal tento týždeň Akademický senát VŠ, ktorý ešte musí posúdiť minister školstva Ján Mikolaj a posunúť ho prezidentovi. Konečné slovo bude mať tak Ivan Gašparovič, ktorý podľa zákona menuje a odvoláva rektorov. Ako povedal TASR jeho hovorca Marek Trubač, hlava štátu nemá žiaden termín, do ktorého by musela rozhodnúť o Mečárovom osude. Rektor medzitým svoje odvolávanie spochybnil, chce žalovať priebeh rokovania senátu.
Mečár prišiel kauzy, ktorým čelí jeho univerzita, vysvetliť poslancom školského výboru osobne ešte v novembri (19.11.). Nepočkal na neho vtedy minister školstva a poslanci mu nestihli dať otázky. Rozpravu totiž nečakane ukončili na návrh Ferdinanda Devínskeho z SDKÚ-DS. Bývalý rektor bratislavskej Univerzity Komenského kritizoval, že osoba rektora na pôde parlamentu znamená spolitizovanie prípadu a zásah do autonómie vysokej školy. Mečár sa stihol v parlamente posťažovať na to, že sa cíti ako "fackovací panák". "Beriem to ako križiacku výpravu na Trenčiansku univerzitu," vyhlásil.
Na škandály s expresnými diplomami upozornil denník Pravda. Rektor Mečár mal pôsobiť aj v neziskovej vzdelávacej organizácii, ktorá od študentov vyberala nezákonné peniaze.
Minister školstva krátko po medializovaní kauzy uskutočnil kontroly a avizoval, že narazili na viaceré pochybenia školy. Pozastavil trenčianskej univerzite právo udeľovať bakalársky titul v študijnom odbore Ľudské zdroje a personálny manažment.
Mikolaj nekritizuje univerzitu ako celok, domnieva sa, že ide o osobné pochybenia jednotlivcov.
Zdroj: TASR
Komentáre