Slovenská národná galéria pripravila výstavu Renesancia

17.12.2009
Prevádzka školy

Renesancia je názov reprezentatívnej výstavy, ktorú v rámci svojho dlhodobého programu Dejiny slovenského výtvarného umenia pripravila Slovenská národná galéria (SNG). Po tematických obdobiach Baroko, 20. storočie a Gotika je štvrtou časťou tohto projektu.

Cieľom výstavy je podať prehľad o najmenej známom období, ktorého pamiatky spadajú predovšetkým do zberateľského záujmu archívov a knižníc, či dodnes plnia svoju pôvodnú funkciu v cirkevných majetkoch. Výstava ponúka viac ako 350 exponátov, medzi nimi výtvarné diela, ktoré vznikli alebo boli používané na tomto území, prípadne vytvorené pre toto prostredie v zahraničí medzi obdobím gotiky a baroka v rozmedzí od konca 15. storočia do poslednej tretiny 17. storočia.

Vystavené sú diela, zapožičané z významných inštitúcií Rakúska, Maďarska, Českej republiky, Dánska a z cirkevného majetku na Slovensku. V úvode výstavy sú predstavené stredoeurópske variácie neskorej gotiky a zaalpskej renesancie na príkladoch sochárstva, tabuľového a iluminovaného maliarstva, náboženské knihy, vytlačené na rozhraní 15. a 16. storočia. Heraldická reprezentácia šľachty a miest, zberateľské záujmy veľkokňazov, zlatnícke predmety a portréty vytvorené vo Viedni zastupujú domácu tvorbu v 16. storočí. Záver výstavy je venovaný umeleckým objednávkam aristokracie a meštianstva ilustrovanými portrétmi a epitafmi z prvých desaťročí 17. storočia.

„Unikát je svojím spôsobom každý z tých exponátov, to že Slovenská národná galéria spravuje menší počet diel z tohto obdobia, súvisí práve s tým, že hoci z umelecko-historického hľadiska je možno ten materiál ešte stále nedocenený alebo nie celkom prebádaný, z historického hľadiska sa týka predovšetkým takých významných osobností, na ktoré už reagovalo aj 19. storočie, takže mnohé z kľúčových diel tohto územia v 19. storočí boli už transportované do Budapešti a zostali tam, pretože sú tam spodobení Illesházyovci, Turzovci, Csákyovci, teda mená, ktoré rezonujú a ktoré zohrali rozhodujúci význam v histórii,“ povedala pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami kurátorka výstavy Zuzana Ludiková.

Cyklus výstav Dejiny slovenského výtvarného umenia vznikol so zámerom podať komplexný prehľad, bilanciu základných poznatkov a podľa možnosti i reprezentatívnu dokumentáciu z dejín výtvarného umenia v historickom teritóriu a kultúrnych väzbách Slovenska. Výstava je pre verejnosť v bratislavskom Esterházyho paláci otvorená od 18. decembra denne okrem pondelka, potrvá do 28. marca 1010.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte