Vymáhanie pohľadávok v skrátenom konaní – platobným rozkazom
Napriek zásadám hospodárnosti a rýchlosti rozhodovania súdov sa často stáva, že súdy rozhodujú dlho, pojednávania sa pre neúčasť dlžníkov odročujú a spory tak niekedy trvajú aj niekoľko rokov. Zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov upravuje skrátenú formu rozhodovania, a to platobným rozkazom.
Škola aj školské zariadenie ako každá iná právnická osoba a fyzická osoba v rámci zabezpečovania bežnej prevádzky môže využiť tento zjednodušený spôsob vymáhania nesplatených pohľadávok súdnou cestou.
Výhody procesu bez pojednávania:
- Je časovo menej náročný.
- Samotný platobný rozkaz má účinky právoplatného rozsudku.
- Na jeho podanie sa nevyžaduje právnické vzdelanie.
Škola môže touto formou vymáhať:
- peňažné pohľadávky za nájom školských bytov,
- náhrady škôd,
- preplatené mzdy,
- prečerpanú dovolenku,
- bezdôvodné obohatenie a pod.
Na to, aby súd vydal platobný rozkaz, je potrebné splniť zákonné podmienky podľa § 172 a nasl. Občianskeho súdneho poriadku:
- návrh na začatie konania,
- návrh platobného rozkazu,
- súdny poplatok.
- prílohy s dokladmi a dôkazmi, z ktorých je nepochybné, že je pohľadávka opodstatnená.
V platobnom rozkaze súd uloží odporcovi, aby do 15 dní od doručenia platobného rozkazu zaplatil navrhovateľovi uplatnenú pohľadávku a trovy konania alebo aby v tej istej lehote podal odpor na súde, ktorý platobný rozkaz vydal.
Podrobnosti o náležitostiach návrhu na začatie konania nájdete v aktuálnom čísle časopisu Zriaďovateľ. Dozviete sa, v čom sa líšia od ostatných žalobných návrhov, zistíte, kde nájdete tlačivo na návrh platobného rozkazu, aká je výška súdneho poplatku a akým spôsobom ho možno uhradiť. Dočítate sa aj, kedy platobný rozkaz nemožno vydať, čo sa stane, ak platobný rozkaz nemožno doručiť a kedy môže súd odmietnuť odpor proti platobnému rozkazu.