Riaditelia sa elektronických maturít obávajú. Podľa odborníka nejde o nič, čo by sa nedalo stihnúť
Minister školstva oznámil zavádzanie elektronických maturít, ktoré sú avizované roky. Vďaka riešeniu investičného dlhu v digitalizácii vzdelávania by sa to mohlo v roku 2025 podariť. Riaditelia škôl však vidia riziká.
Pero a papier sú bežnou súčasťou maturít, no rezort školstva chce, aby sa to zmenilo. O elektronických maturitách začal hovoriť ešte v roku 2013 vtedajší minister školstva za Smer Dušan Čaplovič. Inovácia mala stáť 28 miliónov eur, pričom 85 percent z nich pochádzalo z Európskeho sociálneho fondu. Už vtedy však bolo jasné, že na školách je nedostatok počítačov. Prešlo dlhé obdobie a minister školstva bývalej vlády za SaS Branislav Gröhling v roku 2021 skonštatoval, že digitalizácia školstva je zanedbaná. Do zmeny stavu investoval milióny eur, no nestačilo.
Koncom roku 2023, keď už rezort viedol Tomáš Drucker z Hlasu, prebehol na školách prieskum, ktorý zisťoval, ako sú na tom školy v digitálnom a sieťovom vybavení. Primárnym cieľom v tom čase bol nákup chýbajúceho vybavenia, ktoré by u žiakov zlepšilo úroveň digitálnych zručností. Počítačová technika je totiž pri povinných elektronických maturitách nevyhnutnosťou.
Externá časť bude elektronická
Zatiaľ čo v prípade písomného testovania musí prebehnúť kontrola a vyhodnotenie, v elektronickej podobe vedia študenti neoficiálne výsledky prakticky okamžite. Drucker ešte začiatkom minulého roka povedal, že je zástancom elektronického testovania a vyzdvihol práve jeho transparentnosť. Ako ďalšie pozitívum označil využiteľnosť výsledkov elektronického testovania v prijímacích konaniach na vysoké školy. Nedávno však už minister zašiel ďalej a povedal, že od roku 2026 by sa mala na každej škole v nejakom rozsahu vykonať namiesto písomnej externej maturitnej skúšky elektronická. Drucker hovorí, že zmena by mala nastať postupne, aby sa systém postupne dolaďoval. „Je dôležité to najskôr vyskúšať, overiť a čo nefunguje, zlepšiť, aby sme sa nepustili do niečoho, čo by mohlo zlyhať,“ dodal. Navyše v tradičnej externej maturitnej skúške našla aj Štátna školská inšpekcia nedostatky. Prekážala jej slabá čitateľnosť odpoveďových hárkov či nezalepené obálky. „Prerušenie oddeľovania odpoveďových hárkov od kópií mohlo mať vplyv na objektivitu testovania,“ dodávajú.
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre