Preplatenie dovolenky
Zamestnankyňa sa 1. 9. 2015 mala vrátiť po 5-ročnej materskej dovolenke opäť do zamestnania. Vzhľadom na to, že mala veľa nevyčerpanej dovolenky (99,5 dňa), ako nové vedenie sme ju požiadali o nástup do zamestnania od 1. 7. 2015, aby si mohla časť dovolenky vyčerpať. K 31. 12. 2015 mala zostatok 84 dní. K 1. 1. 2016 jej pribudla nová dovolenka 45 dní, ale zostatok z minulých rokov jej program vypočítal 37,5 dňa. Chceme sa poradiť, či je to v poriadku, alebo má mať zamestnankyňa nevykázaný zostatok 46,5 dňa preplatený.
Údaje uvedené v otázke týkajúcej sa nároku a zostatku dovolenky uvedenej zamestnankyne nie sú dostačujúce na to, aby sa dalo na otázku konkrétne odpovedať. Predpokladám, že zamestnávateľ správne vypočítal nároky na dovolenku na jednotlivé kalendárne roky a využil ustanovenie § 109 Zákonníka práce, upravujúce možnosť krátenia dovolenky. V odpovedi využijem len vo všeobecnosti aplikáciu ustanovení Zákonníka práce upravujúcich príslušnú oblasť.
Podľa § 113 ods. 3 Zákonníka práce ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku zamestnávateľ zamestnancovi poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
To znamená, že ak zamestnanec nastúpi na materskú a rodičovskú dovolenku a zostala mu nevyčerpaná dovolenka, tak túto dovolenku, ako aj dovolenku, na ktorú mu vznikol nárok počas čerpania materskej dovolenky, bude čerpať po skončení rodičovskej dovolenky. Ak zamestnankyňa uvedená v otázke nastúpila na materskú dovolenku v roku 2010 a zostala jej nevyčerpaná dovolenka z roku 2010, túto dovolenku aj prípadnú ďalšiu dovolenku, na ktorú jej vznikol nárok v priebehu materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, si môže vyčerpať celú po skončení rodičovskej dovolenky a nástupu do práce, t. j. v roku 2015.
Podľa § 116 ods. 2 Zákonníka práce zamestnancovi, ktorého pracovný pomer trvá, je možné preplatiť len časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky a ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada platu, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ môže preplatiť zamestnancovi celý zostatok nevyčerpanej dovolenky len vtedy, ak zamestnanec končí so zamestnávateľom pracovný pomer.
Zamestnancovi, ktorého pracovný pomer trvá, je možné preplatiť len tú časť nevyčerpanej dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka a ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky. Takúto nevyčerpanú dovolenku zamestnávateľ preplatí zamestnancovi vo výplate za december príslušného kalendárneho roka, v ktorom mal zamestnanec dovolenku vyčerpať, t. j. vo výplate za december kalendárneho roka, ktorý nasleduje po roku, v ktorom nárok na dovolenku vznikol.
Teda platí, že ak uvedená zamestnankyňa dovolenku, na ktorú jej vznikol nárok do nástupu po rodičovskej dovolenke v roku 2015, teda tú, čo mala ako zostatok pred nástupom do práce po rodičovskej dovolenke, a nárok, ktorý vznikol v roku 2015, nevyčerpá ani do konca kalendárneho roka 2016, ste povinný jej zostatok preplatiť. Preplatiť jej však môžete len tú časť, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky. U pedagogických zamestnancov, ktorí majú nárok na dovolenku v trvaní 45 dní, sa teda môže preplatiť maximálne 25 dní dovolenky za kalendárny rok, a to aj v prípade, ak zamestnancovi zostal väčší zostatok. Teda zostatok dovolenky, ktorý je 20 dní a menej ako 20 dní, a ktorý zamestnanec nevyčerpá ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nie je možné preplatiť, táto dovolenka zamestnancovi „prepadne“. Uvedené neplatí pri skončení pracovného pomeru, keď je zamestnávateľ povinný preplatiť celý zostatok nevyčerpanej dovolenky zamestnanca. To znamená, že zostatok dovolenky z roku 2015, ktorú menovaná nevyčerpá ani do konca roku 2016, preplatíte vo výplate za december 2016, ale len vtedy, ak zostatok bude väčší ako 20 dní, s tým, že preplatíte len počet dní dovolenky, ktorý presahuje 20 dní.
Dovolenku, na ktorú jej vznikne nárok v roku 2016, môže čerpať do konca roka 2017.
K nároku na dovolenku za rok 2015 ani k zostatku dovolenky z roku 2015 sa nie je možné vyjadriť, pretože údaje o počte dní dovolenky uvedené v otázke sú zmätočné (uvádzate, že k 31. 12. 2015 mala zostatok 84 dní. K 1. 1. 2016 jej pribudla nová dovolenka 45 dní, ale zostatok z minulých rokov jej program vypočítal 37,5 dňa). Z týchto údajov nie je možné vypočítať nárok na dovolenku. K jej presnému výpočtu bolo potrebné uviesť zostatok dovolenky menovanej pred nástupom na dovolenku a konkrétne dátumy čerpania materskej a rodičovskej dovolenky.
Záverom uvádzam, že ak zamestnávateľ prepláca zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku, či už z dôvodu, že si ju nevyčerpal v zákonom stanovenej lehote, alebo pri skončení pracovného pomeru, zamestnávateľ zamestnancovi za túto dovolenku poskytne náhradu platu v sume funkčného platu zamestnanca, ktorý mu patrí v čase, keď sa mu za nevyčerpanú dovolenku poskytuje náhrada platu.
Odpovedala: Ing. Jarmila Belešová