Preplatenie starej dovolenky po znížení úväzku

Dobrý deň, mám otázky, ktoré sa týkajú personálnej oblasti:

Máme zamestnankyňu – učiteľku, ktorá bola na rodičovskej dovolenke do 30. 6. 2016 a predčasne sa k 1. 7. 2016 vrátila z rodičovskej dovolenky. Keďže bola na opakovaných materských a rodičovských dovolenkách (má 3 deti), vznikol jej nárok na 110 dní dovolenky. Pred nástupom na materskú dovolenku pracovala na 100 % úväzok. Od 1. 7. 2016 jej ponúkame čiastočný úväzok, pretože sa jeden predmet, čo predtým učila, už v našej škole nevyučuje. Teraz, keď sa vracia od 1. 7. 2016, začína čerpať starú dovolenku. Ponúknutý čiastočný úväzok neprijala s odôvodnením, že by pri preplácaní starej dovolenky prišla o peniaze, pretože jej dovolenka vznikala pri 100 % úväzku (informovala sa o tom u iných mzdárok a personalistiek).

Moje otázky znejú:

V akej výške mzdy jej preplácať dovolenku? Prináleží jej mzda za plný 100 % úväzok v platobnom dekréte, ktorú mala pred nástupom na materskú dovolenku, alebo jej mám urobiť nový dekrét so 100 % úväzkom, pretože počas rokov, čo bola na materskej a rodičovskej dovolenke, došlo k zvyšovaniu platov?

Dá sa jej nevyčerpaná dovolenka zo 100 % úväzku preplatiť k 30. 8. 2016? Od 1. 9. 2016 by bola zamestnaná na čiastočný úväzok a dovolenka, ktorá jej vznikne v roku 2016, by sa preplácala z čiastočného úväzku.


Náhrada platu za vyčerpanú aj za nevyčerpanú dovolenku sa v súlade s § 116 Zákonníka práce poskytuje zamestnancovi vo výške priemerného zárobku zamestnanca. Podľa § 29 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov, ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov, na ktorých sa uvedený zákon vzťahuje, obsahujú ustanovenia o priemernom zárobku alebo o priemernej mzde, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4 až 6 zákona, plat pri výkone inej práce alebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 zákona priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie.

Podľa uvedeného ustanovenia zákona poskytnete teda uvedenej zamestnankyni náhradu platu počas čerpania dovolenky vo výške jej funkčného platu, ktorý má určený a ktorý by jej prináležal podľa predpisov platných v mesiaci, keď si dovolenku bude čerpať. Teda z takého funkčného platu, aký by jej prináležal, keby prácu vykonávala. To znamená, že ak ste sa nedohodli na skrátenom pracovnom úväzku s účinnosťou od 1. 7. 2016, vyhotovíte jej oznámenie o výške a zložení funkčného platu na 100 % pracovný úväzok podľa predpisov platných k 1. 7. 2016 a z takto určeného funkčného platu jej budete poskytovať náhradu platu za vyčerpanú dovolenku. Ak dovolenku čerpala aj v septembri 2016, náhrada za dovolenku sa jej poskytne z funkčného platu určeného od 1. septembra 2016. V prípade, že by ste sa s uvedenou zamestnankyňou dohodli po nástupe z rodičovskej dovolenky na skrátenom pracovnom úväzku, náhradu za vyčerpanú aj za nevyčerpanú dovolenku by ste jej poskytovali z funkčného platu, ktorý by jej patril pri skrátenom úväzku, a to aj v tom prípade, keď jej nárok na dovolenku vznikol za obdobie, v ktorom mala dohodnutý pracovný pomer na plný pracovný úväzok.

Podľa § 113 ods. 3 Zákonníka práce, ak si zamestnankyňa nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky. To znamená, že uvedená zamestnankyňa si dovolenku, ktorá jej zostala alebo na ktorú jej vznikol nárok počas materskej dovolenky, môže čerpať po nástupe z rodičovskej dovolenky.

Počas trvania pracovného pomeru je možné poskytnúť zamestnancovi náhradu platu, t. j. preplatiť len časť nevyčerpanej dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Z uvedených ustanovení Zákonníka práce vyplýva, že menovanej nie je možné k 30. 8. 2016 preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Zostatok nevyčerpanej dovolenky z roku 2016, do ktorej sa započítava aj dovolenka, ktorá jej zostala po nástupe z rodičovskej dovolenky z predchádzajúceho obdobia, jej môžete preplatiť len v decembri roku 2017, pritom jej môžete preplatiť len toľko dní nevyčerpanej dovolenky, koľko ich presahuje štyri týždne, teda len tú nevyčerpanú dovolenku, ktorá presahuje 20 dní nevyčerpanej dovolenky. Nevyčerpanú dovolenku za 20 a menej dní nie je možné preplatiť. Túto nevyčerpanú dovolenku je možné preplatiť len pri skočení pracovného pomeru. Aj náhradu za nevyčerpanú dovolenku poskytujete z funkčného platu, ktorý bude mať zamestnanec priznaný v čase, keď budete dovolenku preplácať bez ohľadu na to, kedy vznikol zamestnancovi nárok na túto dovolenku.

Odpovedala: Ing. Jarmila Belešová