Nárok na dovolenku
Zamestnanec má k 29. 2. 2016 35 dní zostatku starej dovolenky a 45 novej dovolenky. Ako máme postupovať po právnej stránke pri čerpaní starej a novej dovolenky? Môžeme písomne určiť, kedy a koľko dní má vyčerpať?
Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
Podľa § 111 ods. 5 Zákonníka práce platí, že ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí aspoň jedna časť byť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
Podľa § 113 ods. 2 Zákonníka práce platí, že ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.
Z uvedených ustanovení Zákonníka práce vyplýva, že uvedený zamestnanec si dovolenku z roku 2015 môže vyčerpať do konca roku 2016. Dovolenku za rok 2016 môže vyčerpať do konca roka 2017. Vyhotoviť plán dovoleniek na príslušný kalendárny rok v súlade s § 111 ods. 1 Zákonníka práce, teda určiť, kedy budú zamestnanci čerpať dovolenku za kalendárny rok, by ste ako zamestnávateľ mali v súlade s § 113 ods. 2 Zákonníka práce najneskôr do 30. júna 2016. Ak neurčíte zamestnancom čerpanie dovoleniek do uvedeného termínu, čerpanie dovolenky si určuje sám zamestnanec, s tým, že toto čerpanie dovolenky je povinný Vám oznámiť písomne (napr. na „dovolenkovom lístku“) najmenej 30 dní vopred alebo v inak dohodnutej dobe so zamestnávateľom. Vy ako zamestnávateľ môžete mimo plánu dovoleniek tiež určiť (nariadiť) zamestnancovi čerpanie dovolenky. Toto určenie dovolenky však musíte zamestnancovi oznámiť najmenej 14 dní pred určeným dňom nástupu na dovolenku. Aj toto obdobie je možné skrátiť, ale tentoraz so súhlasom zamestnanca. Pri určovaní dovolenky je vždy potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
Okrem toho, podľa § 116 ods. 2 Zákonníka práce patrí zamestnancovi za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, náhrada platu v sume jeho funkčného platu.
To znamená, že nevyčerpanú dovolenku z roku 2015 si môže uvedený zamestnanec vyčerpať do konca roku 2016. Ak ju nevyčerpá ani do roku 2016, zostatok dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne, ste povinný zamestnancovi preplatiť vo výplate za december 2016. Pedagogickému zamestnancovi je možné preplatiť maximálne 25 dní nevyčerpanej dovolenky, t. j. počet dní dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky. V prípade, ak pedagogickému zamestnancovi zostane 20 dní a menej dní nevyčerpanej dovolenky z predchádzajúceho kalendárneho roka, túto dovolenku nie je možné preplatiť, čiže zamestnancovi „prepadne“.
Odpovedala: Ing. Jarmila Belešová