Aktualizácia vzorového pracovného poriadku bola potrebná, zhodujú sa SKU aj ZZŠS
Aktualizácia vzorového pracovného poriadku pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení bola potrebná, keďže naposledy bol vypracovaný pred desiatimi rokmi. Pre TASR sa na tom zhodla prezidentka Združenia základných škôl Slovenska (ZZŠS) Alena Petáková spolu s členmi zo Slovenskej komory učiteľov (SKU). Naopak, viceprezidentka Asociácie pracovníkov súkromných škôl a školských zariadení Slovenska Mária Smreková pre TASR uviedla, že v období, keď má školstvo akútnejšie problémy, sa na takéto aktivity míňa zbytočná energia. Petáková tvrdí, že za desať rokov sa mnohé veci v školstve zmenili. "Na potrebu jeho vypracovania sme už dlhodobo upozorňovali," zhodli sa Petáková aj Soňa Puterková zo SKU. Ako dodala Puterková, pri zmene zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch sa aktualizácia vzorového pracovného poriadku vyžadovala.
"Všetky paragrafy pracovného poriadku sa nachádzajú v platnej legislatíve týkajúcej sa školstva," povedala Smreková. Podľa nej je zbytočné uvažovať nad tým, či akýkoľvek vzorový dokument zlepší pracovné prostredie na školách. "Zlepšiť pracovné prostredie môžu reálne len ľudia, ktorí nastavujú pravidlá a ktorým často netreba ani takéto vzorové dokumenty, aby vytvorili prostredie, kam sa všetci radi vracajú," dodala.
"V zákone je viacero noviniek, ktoré bolo treba ukotviť v pracovných poriadkoch škôl. Školy nemajú právnikov, a tak toto je pre ne pomoc," uviedla prezidentka ZZŠS. Puterková poznamenala, že komora ešte čaká na dodatok, podľa ktorého školy budú riešiť prácu nadčas svojich zamestnancov vykonávanú počas aktivít mimo školy, či už pôjde o lyžiarske a plavecké kurzy, školské výlety alebo účelové cvičenia.
Petáková tvrdí, že pracovný poriadok je jeden z najdôležitejších dokumentov školy. "Úlohou pracovného poriadku je nastaviť jednoznačné pravidlá v rámci pracovných povinností. A ak tieto budú jasné, tak sa školy vyhnú mnohým nedorozumeniam medzi vedením školy a zamestnancami, prípadne zamestnancami navzájom," poznamenala. SKU očakáva, že nový pracovný poriadok vytvorený ministerstvom školstva sa čo najskôr implementuje do pracovných poriadkov jednotlivých škôl. "Jeho konkrétny obsah závisí len na dohode zamestnávateľa a zástupcov zamestnancov," uviedla Puterková.
Podľa Viktora Križa zo SKU je na Slovensku problém, že pracovné poriadky vyžadujú aj kvalitné smernice a funkčné rady škôl. "Potrebujeme otvoriť viaceré zákony a nastaviť nanovo niektoré zásadné veci týkajúce sa moci na pracovisku - postavenie rady škôl a ich kompetencií a rozdelení počtov zástupcov pedagógov v nej a ich ochranu, zrušiť právo veta zriaďovateľa, doplniť do zákona recipročné hodnotenie riaditeľov zamestnancami, zvýšiť rozhodovacie kompetencie pedagogickej rady učiteľov a obmedziť priveľa moci v rukách riaditeľa v zákone o štátnej správe v školstve a školskej samospráve," dodal Križo.
Školy a školské zariadenia majú od februára nový vzorový pracovný poriadok pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení. Jeho príprava vyplynula z potrieb praxe, keď nová legislatíva, predovšetkým zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, nastolila nové otázky v oblasti pracovnoprávnych vzťahov a sociálneho dialógu. Konkrétne ide o ochranu pred sociálno-patologickými javmi a lepšiu úpravu pracovnoprávnych vzťahov na pracovisku bez toho, aby sa učitelia museli obracať na súdy.
Zdroj: dnes24.sk