Debyrokratizácia v novele vyhlášky o materskej škole
Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 438/2020 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky č. 308/2009 Z. z.
Cieľom návrhu vyhlášky je vypustiť ustanovenia, ktoré boli upravené v zákone č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a súvisia so zavedením povinného predprimárneho vzdelávania s účinnosťou od 1. januára 2021, a zníženie administratívnej záťaže.
Vo vyhláške sa v rámci znižovania administratívnej záťaže:
- mení zriaďovanie metodického združenia z obligatórneho na fakultatívne,
- vypúšťa osobitné poverenie riaditeľa materskej školy pre pedagogického zamestnanca vedením metodického združenia, ak je v materskej škole zriadené,
- vypúšťajú z dokumentácie materskej školy niektoré doteraz povinne vedené dokumenty[1].
Vypustenie zastaraných ustanovení
- Vzhľadom na znenie § 28 ods. 2 školského zákona účinné od 1. januára 2021 sa z vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky č. 308/2009 Z. z. vypúšťajú obsolétne (ktoré sa už nepoužívajú, sú zastarané) ustanovenia § 2 odsekov 3 až 5 o týždennej a nepretržitej výchove a vzdelávaní.
- V § 3 sa vzhľadom na nové znenie § 59 a § 59a školského zákona vypúšťajú odseky 1 a 2 s obsolétnymi ustanoveniami o prijímaní dieťaťa do materskej školy a procesoch spojených s predkladaním žiadostí o prijatí dieťaťa do materskej školy.
- Zároveň sa vzhľadom na znenie § 28 ods. 8 školského zákona účinné od 1. januára 2021 vypúšťa aj obsolétne ustanovenie § 3 ods. 4 o zaraďovaní detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do bežných tried materskej školy.
Prijímanie detí do materskej školy
- Uskutočňuje sa podľa ustanovení školského zákona (§ 59, § 59a a § 28), ktorý je predpisom vyššej právnej sily ako vyhláška, a teda nie je žiaduce duplicitné uvádzanie.
- Deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, sa spravidla zaraďujú do samostatnej triedy.
- Deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa zaraďujú do tried spolu s ostatnými deťmi alebo do samostatných tried pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
- Do samostatnej triedy pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemožno zaradiť dieťa výlučne z dôvodu, že pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia.
- Ak samostatnú triedu tvoria len deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, v triede môže byť najviac 16 detí.
- Samostatné triedy možno vytvárať aj pre deti, ktoré sa učia cudzí jazyk, s najvyšším počtom detí 12.
- Školský zákon stanovuje i zabezpečenie individuálnej logopedickej činnosti v materskej škole logopédom, ktorý je zamestnancom zariadenia výchovného poradenstva.
- V rámci zosúladenia so školským zákonom účinným od 1. januára 2021 (§ 28 ods.8 školského zákona) sa upravuje ustanovenie o triede, v ktorej sa vyučuje cudzí jazyk
Autor článku: PaedDr. Tibor Lukács
Čo všetko sa vo vyhláške upravuje sa dočítate v najnovšom čísle časopisu Zriaďovateľ.