Menovanie riaditeľa školy by mohol vetovať zriaďovateľ
Menovanie riaditeľa školy na návrh rady školy by mohol zriaďovateľ vetovať. Vyplýva to z nového znenia správy o stave školstva, ktorú poslalo ministerstvo školstva do medzirezortného pripomienkového konania. Vláda sa má ňou zaoberať do konca septembra.
Verejnosť, ktorá sa zapojila do verejnej diskusie k pôvodnému zneniu o správe školstva, nesúhlasila s navrhovaným riešením, aby menovanie a odvolávanie riaditeľa školy bolo výhradne v kompetencii zriaďovateľa. V prípade základných škôl sú to najmä obce. "Pri pretrvávajúcom stave, keď zriaďovateľmi v regionálnom školstve sú samosprávy a obvodné úrady, na čele ktorých stoja prevažne osoby, ktoré sú späté s nejakou politickou stranou, vzniklo by nebezpečenstvo politizácie školstva a riaditelia by sa mohli meniť po každých voľbách," vyjadrili svoje obavy diskutujúci.
Okrem toho tu podľa nich existuje aj riziko dosadzovania príbuzných a korupcie. Pri ojedinelých prípadoch, keď školské rady ovládnu zamestnanci alebo zriaďovateľ, navrhovali zriadiť odvolací kontrolný a nadriadený orgán, ktorý by mohol vo výnimočných a zákonom stanovených prípadoch vstupovať do konania voľby či odvolávania riaditeľa.
Zmene fungovania školskej rady by mala predchádzať hlbšia analýza jej fungovania, ohradzovali sa. V diskusii sa ozvali aj zástupcovia zriaďovateľov. Podľa nich zriaďovatelia musia mať právo niesť zodpovednosť za vymenovanie riaditeľa školy a školského zariadenia. Navrhovali preto zmeniť systém voľby riaditeľov tak, aby výberové konanie nebolo v kompetencii rady školy.
Cestu k spolupráci medzi radou školy a zriaďovateľmi vidí ministerstvo v tom, že menovanie riaditeľa bude aj u štátnych škôl upravené rovnako ako u neštátnych. V súčasnosti sa mechanizmy menovania riaditeľa na verejných a neverejných školách líšia. V štátnych školách riaditeľa navrhuje rada školy a zriaďovateľ je povinný ho vymenovať. U neštátnych škôl, kde riaditeľa tiež navrhuje rada školy, môže zriaďovateľ jeho vymenovanie odmietnuť, teda vetovať návrh rady školy. "Ministerstvo na základe ohlasu vo verejnosti vníma, že vplyv rady školy na menovanie riaditeľa sa chápe ako právo demokraticky zvoleného orgánu zloženého zo zástupcov všetkých zainteresovaných strán," uvádzajú autori správy o stave školstva. Zároveň však pripomínajú, že je potrebné brať do úvahy aj argumenty zriaďovateľov. Pri zavedení práva veta pre zriaďovateľa však bude ešte potrebné doplniť riešenie v situácii, keď sa celý proces menovania nezhodami medzi radou školy a zriaďovateľom zablokuje, upozorňuje dokument.
Zdroj: SITA