MVO kritizujú Edunet, poslali ministrovi školstva list a žiadajú stretnutie

Tender na nové internetové pripojenie pre školy po celom Slovensku Edunet je pravdepodobne predražený a treba ho prehodnotiť.

Opäť na to poukazujú mimovládne organizácie (MVO) Aliancia Fair-play (AFP) a Slovensko.Digital. Ide o projekt v hodnote 81 miliónov eur vrátane DPH.

školstva Petra Plavčana (nominant SNS) preto žiadajú, aby sa s nimi znova stretol. Chcú mu ukázať, ako by sa dali podmienky verejného obstarávania nastaviť lepšie. Tender v súčasnej forme je podľa MVO zrelý na zrušenie.

Naposledy sa Plavčan s organizáciami videl v novembri 2016. Slovensko.Digital a Aliancia Fair-play však poukazujú, že minister "ich odvtedy ignoruje napriek ich snahe, aby sa s nimi nestretol". Na ministerstvo školstva mu preto dnes odovzdali otvorený list so žiadosťou o stretnutie.

Rezort zatiaľ verejné obstarávanie neplánuje prehodnocovať. Vyhodnotenie ponúk stále beží, tender chce dokončiť. Plavčan bude reagovať na list od mimovládok, povedala hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová. Do ukončenia obstarávania sa však s nimi minister pravdepodobne nestretne. "Nebránime sa stretnutiam, naším záujmom je však teraz dokončiť verejné obstarávanie. Nebudeme nič komentovať. Ak bude niečo nové, budeme o tom informovať," povedala Skokanová.

Mimovládne organizácie na tendri kritizujú, že neumožňuje účasť lokálnych dodávateľov internetu. Centrálny dodávateľ podľa nich nebude mať žiadnu motiváciu znižovať cenu. "Pričom zapojením lokálnych sa cena môže znížiť, povedal dnes Pavol Lacko z AFP. Takýto internet môže byť v niektorých školách pomalý, upozornil.

Ministerstvo oponuje. Dlhodobo tvrdí, že súťaž nerozdelilo na menšie súťaže pre neefektívnosť. Pripojenie nebude podľa neho pomalé ani drahšie ako doteraz. V prvom kroku totiž plánuje pripojiť len približne 2000 škôl a každá z nich sa môže dobrovoľne rozhodnúť, či má záujem. "Je teda na škole, či si internetové pripojenie zabezpečí sama a do centrálneho systému sa pripojí iba čiastkovo, pretože Edunet zahŕňa aj iné služby," vysvetlila Skokanová.

MVO rezortu takisto vyčítali, že si neurobil analýzu telekomunikačného trhu, ktorý by takýto spôsob nákupu podporoval a zhodnotil by aj iné formy nákupu internetu do škôl. Príde im to nehospodárne. Cenu obstarávania považujú za premrštenú. "Rezort nám nevedel odôvodniť, ako vypočítal predpokladanú hodnotu zákazky v sume viac ako 80 miliónov eur," povedal Ján Hargaš zo Slovensko.Digital. Ministerstvo hovorí, že predpokladaná cena vzišla z orientačného prieskumu trhu u troch potenciálnych dodávateľov. Kritériom na hodnotenie ponúk je podľa rezortu najnižšia cena.

Súťaž na Edunet vyhlásilo ministerstvo školstva koncom roka 2015, dodnes nie je vyhodnotená. Ponuky sa otvárali v marci 2016. Zmluva na doterajšie sieťové pripojenie vypršala v septembri 2015, odvtedy ju rezort dvakrát Slovak Telekomu predlžoval. Prvýkrát cez zmluvu a druhý cez dodatok k zmluve. Ten má platiť až dovtedy, kým nebude známy nový dodávateľ. Mimovládnym organizáciám sa to nepáči. Je to podľa nich nezákonné, preto sa obrátili na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Upozorňujú, že na základe zmluvy a zverejnených faktúr platí štát terajšiemu dodávateľovi státisíce eur. MVO prekáža, "že ministerstvo nerobilo v prvom prípade súťaž".

"Všetko sme robili na základe platného právneho poriadku," povedala Skokanová. V prvom prípade bola podľa nej zmluva uzatvorená formou verejného obstarávania cez priame rokovacie konanie. V druhom prípade už išlo o dodatok, potvrdila. "Suma je vo výške päť miliónov eur ročne," dodala Skokanová.

Zdroj: skolskyservis.teraz.sk