NR SR: Návrhy na odpolitizovanie školstva odmietli
Opozičné návrhy zákona o školskej samospráve, ktoré by odpolitizovali školstvo, poslanci Národnej rady SR neschválili. Zákonodarcovia návrhy z dielne SaS a OĽaNO-NOVA neposunuli do druhého čítania.
„Právo veta zriaďovateľa pri voľbe riaditeľa školy sa javí ako hrubý zásah do demokratickej samosprávy školy, dáva priestor politizácii, klientelizmu a osobným predsudkom,“ tak argumentoval poslanec z OĽaNO Oto Žarnay. Ako povedala poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová, jedným z cieľov predkladaného návrhu zákona bolo odpolitizovanie školstva vo veci výberu riaditeľa školy alebo školského zariadenia. Preto by podľa poslancov z OĽaNO bola zmena zákona nevyhnutná pre lepšiu budúcnosť vzdelávania na Slovensku.
Zároveň poslanci prerokovali aj návrh zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne poslancov NR SR za SaS Petra Osuského, Ondreja Dostála a Branislava Gröhlinga, ktorí chceli obnoviť postavenie školskej samosprávy pri rozhodovaní o riaditeľoch škôl a školských zariadení. Oba tieto návrhy zákona poslanci hlasovaním nepodporili.
Podľa súčasnej právnej úpravy má totiž zriaďovateľ školy alebo školského zariadenia, ktorým je obec alebo vyšší územný celok, pri voľbe riaditeľa školy či školského zariadenia tzv. právo veta. Platí totiž, že zriaďovateľ môže dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na tento post, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania. Pri druhom vyslovení nesúhlasu sa vyžaduje schválenie trojpätinovou väčšinou všetkých členov príslušného zastupiteľstva. „Je to proti duchu školského zákona. Zriaďovateľ má zástupcov v rade školy, ale nemôže tam byť primátor alebo starosta, ani riaditeľ školy. Vetácia rozhodnutia rady školy starostom je zásah do nezávislosti školy a politika na pôdu školy nepatrí,“ zdôraznila Remišová.
Zdroj: Krátené/Spravodajstvo SITA