Zriaďovateľ zrejme bude môcť vetovať návrh na riaditeľa
Zriaďovateľ zrejme dostane možnosť vetovať návrh rady školy na riaditeľa. Umožniť by mu to mali zmeny v zákone o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktoré chystá rezort školstva. Právo veta pre zriaďovateľa navrhovala aj správa o stave školstva, ktorej upravenú verziu zverejnilo ministerstvo vlani v septembri.
"V navrhovanom ustanovení nového zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve sa umožňuje zriaďovateľovi neprijať návrh rady školy na kandidáta na riaditeľa školy. V prípade, že zriaďovateľ neprijme ani ďalšieho kandidáta z tohto výberového konania, musí sa uskutočniť nové výberové konanie, z ktorého kandidáta rady školy na riaditeľa už musí zriaďovateľ akceptovať," vysvetlil navrhovaný postup hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Účinnosť zmien sa navrhuje od septembra 2015.
V súčasnosti platí, že rada školy, v ktorej majú zastúpenie zamestnanci školy, rodičia aj zriaďovateľ, predkladá návrh na kandidáta na riaditeľa zriaďovateľovi. Návrh je pritom pre zriaďovateľa záväzný. Posilniť postavenie zriaďovateľov v školských zákonoch žiadalo ešte v minulom roku Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ako informovala hovorkyňa ZMOS-u Marta Bujňáková, robili tak v zmysle zásady "kto zodpovedá, ten musí aj riadiť". Pôvodne sa rátalo s možnosťou, že riaditeľov základných a stredných škôl by mali menovať a odvolávať výhradne zriaďovatelia. Takýto návrh ale vyvolal nevôľu v radoch zástupcov škôl a učiteľov. Napokon zriaďovateľ zrejme dostane právo veta v prípade dvoch kandidátov, ktorých navrhne rada školy z výberového konania. K aktuálnemu riešeniu, ktoré predostrelo ministerstvo školstva, sa ZMOS konkrétne nevyjadril. "Predstavitelia ZMOS sa podieľajú svojimi návrhmi, pripomienkami a stanoviskami na príprave zákonov na rokovaniach s ministerstvom školstva a tiež ich uplatníme v riadnom pripomienkovom konaní," uviedla Bujňáková.
"My sme za systém, aký funguje teraz, aby rozhodovali rady školy," povedal pre agentúru SITA predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Ako však uviedol, počkajú si na definitívnu verziu návrhu zákona, ako ho ministerstvo zverejní, keďže sa k nej ešte diskutuje. Odborári sa ho chystajú aj pripomienkovať. Nové školské odbory zmenu nevnímajú pozitívne. "Posilňuje sa tak právomoc zriaďovateľa a ja na to nevidím iný dôvod, len taký, že vzniká priestor na politické nominácie riaditeľov," hovorí predseda nových odborov Ľudovít Sebelédi.
Zdroj: SITA