47 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Helen123
Možnosť učit

Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o radu. Mám ukončený II.stupeň vysokej školy (titul Ing.), odbor Environmentálne manažérstvo. Popri tejto škole som začala študovať druhú vysokú školu, učiteľstvo akademických predmetov v kombinácii. Bud. rok budem mať štátnice Bc. Zaujímalo by ma, či s I.stupňom pedagogického odboru môžem začať učiť ako učiteľka na strednej škole (napr. gymnázium) a II. stupeň si dorobiť napr. externe, resp. či je potrebný vôbec?

ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Možnosť učiť

V súlade s § 7 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. požadovaným stupňom vzdelania pre učiteľa strednej školy je najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Kvalifikačnou požiadavkou, ktorú musí učiteľ strednej školy spĺňať je v súlade s 7 ods. 3 uvedeného zákona vyučovanie jeho aprobačných predmetov v rozsahu jednej polovice týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti zníženej o jednu hodinu. Nepíšete v kombinácii akých predmetov študujete druhú vysokú školu, ale aj tak na základe bakalárskeho vzdelania by ste nemohli dané predmety vyučovať. V súčasnosti ste kvalifikovanou učiteľkou strednej školy pre predmet environmentalistika, avšak za podmienky splniť okrem odbornej aj pedagogickú spôsobilosť, a to v súlade s § 60 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z., ktorou je do dvoch rokov od vzniku pracovného pomeru začať a do štyroch rokov úspešne ukončiť doplňujúce pedagogické štúdium. Vo Vašom prípade, ak ukončíte učiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, nemuseli by ste absolvovať samostatne doplňujúce pedagogické štúdium.

mysti
Môžem vyučovať?

Dobrý deň, mám ukončenú Technickú univerzitu v Košiciach s titulom Ing. Konkrétnejšie katedra mineralurgie (upravnictva) a environmentálnych technológií. Mohla by som učiť na strednej škole/gymnáziu napr. predmety ako biológia,geografia....? Musím si urobiť doplňujúce dvojročné štúdium? Až áno, na aké predmety? Veľmi pekne ďakujem za odpoved ☺️

Maria Pavlikova
Môžem vyučovať

Vysokoškolským štúdiom, ktoré uvádzate ste získali odbornú spôsobilosť na vyučovanie predmetov, z ktorých ste vykonali štátne skúšky. Neuvádzate ich, ale nepredpokladám, že je to geografia alebo biológia. Veď geografia a biológia sú úplne odlišné predmety a nepredpokladám, že boli obsahom Vašich štátnych skúšok. Musíte absolvovať doplňujúce pedagogické štúdium, aby ste získali pedagogickú spôsobilosť, ale získate ju na vyučovanie štátnicových predmetov. Neviem, či sa učia na gymnáziu. Asi vhodnejšie by bolo po získaní pedagogickej spôsobilosti absolvovať rozširujúce štúdium predmetu, ktorý sa vyučuje na gymnáziu, prípadne na inej strednej škole.

Zuzana Michalová
Platná vyhláška?

dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je vyhláška MŠ SR č. 437/2009 Z. z. ešte stále v platnosti. Mám štátnicu z ANJ z roku 2000 a 13 rokov učím ANJ ...Chcela by som vedieť, či mi na kvalifikovanosť stačí v&študovať napr. sociálnu prácu.. Ďakujem.

Maria Pavlikova
Platná vyhláška

Vyhláška MŠ SR č. 437/2009 Z. z. je platná aj účinná. 13 rokov učíte anglický jazyk a chcete študovať sociálnu prácu, aby ste boli kvalifikovaná ? Mám tomu rozumieť tak, že nemáte vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a 13 rokov Vás niekto protizákonne zamestnáva v školstve ?

Zuzana Michalová
Platná vyhláška?

Keď som začala učiť- šk. rok 2000/2001- podmienky ešte neboli také, ako sú teraz. A neučím na tej istej škole celý čas, strieda sa to..Ale ďakujem za odpoveď.

sofbalka
kvalifikacia

Dobrý večer,chcem sa spýtať za známu že ked ma vyštudovanu vysoku školu 2. roky a má pedagogicku spôsobilosť na praktické vyučovanie na stredných odborných učilištiach a doplnene má Bc.majster odbornej výchovy môže učiť v materskej škôlke príp.ako vychovávateľka v šk.družine?

Maria Pavlikova
Kvalifikácia

Píšete veľmi všeobecne, neviem akú vysokú školu 2. roky má vyštudovanú. Ale z toho, čo ste uviedli je zrejmé, že ako učiteľka materskej školy je nekvalifikovaná ako vychovávateľke pravdepodobne tiež. Treba skonkretizovať akú vysokú školu má a aké skúšky vykonala z pedagogickej spôsobilosti.

evelyns7
Chcem ucit

Dobry den,

mam vystudovanu Obchodnu akademiu a Technicku univerzitu vo Zvolene (Ing.) so zameranim Marketing a obchod, so statnymi skuskami z predmetov: Hospodarska informatika, Marketing, Nauka o predaji a Personalne riadenie.

Nakolko ma moja predosla praca nenaplnala, rada by som ucila. Precitala som si par informacii aj vo Vasom fore a aj na internete a pokial tomu spravne rozumiem, po doplneni Doplnujuceho pedagogickeho studia by som mohla ucit, ale len na strednej skole a len predmety, z ktorych mam statnicu (vyssie spominane), cize nieco ako uctovnictvo, prip. ine neprichadzaju do uvahy?

Nakolko stale hladam varianty, ktore by mi najviac vyhovovali, pohravam sa aj s myslienkou ucenia v materskej skole, 1. stupen na zakladnej skole alebo ucenie slovenciny v kombinacii s niecim, prip. na vysokej skole, ale to by som si musela asi najskor dorobit doktorandske studium.
Dostala sa ku mne informacia, ze pokial by som chcela pracovat v materskej skole, postacilo by mi aj nadstavbove studium na strednej pedagogickej skole. Neviem, ci tejto informacii verit.

Velmi pekne Vas poprosim o radu, na ake studium mi odporucate ist v jednotlivych variantach.

Velmi pekne Vam dakujem za pomoc a Vas cas, prajem pekny den.

Maria Pavlikova
Chcem učiť

Po zohľadnení Vášho vzdelania konštatujem. Učiteľka strednej školy – správne ste to pochopili – kvalifikovane môžete učiť iba predmety, ktoré sú obsahom štátnych skúšok, nie účtovníctvo. Učiť by ste mohli dočasne aj bez doplňujúceho pedagogického štúdia, pretože to umožňuje § 60 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z., kde je uvedené, že pedagogický zamestnanec, ktorý nemá pedagogickú spôsobilosť si ju doplní, a to tak, že najneskôr do dvoch rokov od vzniku pracovného začne a do štyroch rokov toto štúdium úspešne ukončí. Ako učiteľka základnej školy ste nekvalifikovaná, rovnako ako učiteľka materskej školy. Je pravdou, že po absolvovaní tzv. nadstavbového štúdia učiteľstva pre materské školy získate kvalifikačný predpoklad na túto činnosť, ale iba na úrovni úplného stredného odborného vzdelania.

Katarina Krizanova
Môžem učiť?

Dobrý deň.
Na UK v Prahe na Matfyze mám vyštudovanú (Bc.) Obecná Fyzika so štátnicami z fyziky. V rámci Bc. som absolvovala aj nejaké skúšky z veľmi pokročilej matematiky. Tento akademický rok skončím Nav.Mgr. Optika a Optoelektronika so štátnicami z Optoelektroniky a fotoniky. Tiež od septembra študujem 2.obor, Nav.Mgr. Učiteľstvo Matematiky a Fyziky, ktoré plánujem do 1-2 rokov dokončiť.
Môžem od budúceho školského roka učiť fyziku a matematiku, prípadne informatiku?

Maria Pavlikova
Môžem učiť

Ak budete mať absolvované vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ktoré síce nie je učiteľské, môžu Vás prijať do školstva s podmienkou podľa § 83 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. získať požadované vzdelanie do štyroch rokov od prvého pracovného pomeru v školstve.

Jaroslava Seničová
Možnosť učiť

Dobrý deň. Mám ukončenú Technickú univerz. V KE odbor materiálové inžinierstvo (Ing.), chystám sa na štúdium odboru učiteľstvo ekonomických predmetov, ktoré ukončím ako Mgr. a budem mat štátnicu z ekonómie. Bude mi to stačiť na to aby som mohla učiť na strednej škole ekonomické predmety? Ďakujem

Maria Pavlikova
Možnosť učiť

Učiteľstvo ekonomických predmetov by malo byť predpokladom na vyučovanie ekonomických predmetov na strednej škole.

Lujzita
Ako učiť

Dobrý deň,

mám ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v odbore Predškolská pedagogika (I. stupeň Predškolská a elementárna pedagogika). Bolo by možné s týmto učiť na strednej pedagogickej škole?

Ďakujem za odpoveď.

Slavka894
Odborna sposobilost na ucenie jazykov

Dobry den,

Vystudovala som II.stupen VS v odbore Hospodarska diplomacia. Statnicovymi predmetmi boli okrem ineho aj Interkulturna komunikacia a rokovania v anglickom jazyku A Interkulturna komunikacia a rokovania v nemeckom jazyku. Splna toto vzdelanie odbornu (nie pedagogicku) sposobilost na vyucbu Anglickeho a Nemeckeho jazyka na ZS/SS, prip. je potrebne mat konkretne jazykove certifikaty?

Vopred dakujem za odpoved.

Maria Pavlikova
Odborná spôsobilosť na učenie jazykov

Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie jednotlivých predmetov sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 1, 1. diel a 3. diel. Vaše vzdelanie ako kvalifikačný predpoklad tam uvedené nie je. Je uvedené nepedagogické vzdelanie a štátna jazyková skúška. Obráťte sa na MŠVVaŠ SR, či Vaše štátnice by nenahradili štátnu jazykovú skúšku. Také stanovisko ja nemôžem dať.

Lucia111
Môžem učiť?

Dobrý deň,

vyštudovala som II.stupeň Právnickej fakulty so štátnicovými predmetami občianske právo a trestné právo. Mohla by som s takýmto vzdelaním učiť na gymnáziu občiansku náuku? Alebo si potrebujem vzdelanie ešte nejako doplniť?

Ďakujem a prajem pekný deň

Jana Kovácsová
DPŠ

Dobrý deň, prosím Vás potrebovala by som poradiť. Nastupujem po MD do zamestnania do CVČ. Mám absolvovanu VŠ 2 stupňa nepedagogický odbor a DPŠ som si spravila počas MD. Chcem sa preto spýtať do akej platovej triedy by som mala byť zaradená.
Ďakujem pekne za odpoveď

Maria Pavlikova
DPŠ

Keďže nepíšete nič konkrétne, obráťte sa na zamestnávateľa, ktorý v súlade s §14 zákona č. 138/2019 Z. z. posúdi Vaše vzdelanie a porovná ho s činnosťou, ktorú budete vykonávať a posúdi aj vhodnosť DPŠ.

Andrea35
Možnosť učiť

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. Môj príspevok bude trošku dlhší ale snáď to nevadí.
Mám skončené vysokoškolské štúdium II. stupňa, s tým , že Bc. štúdium ( odbor ekonomika a manažment podniku) som ukončila štátnou skúškou z predmetov: ekonomika, manažment, marketing.
Ing. študijný odbor Odvetvové ekonomiky a manažment, ktorý som ukončila štátnou skúškou z predmetov: finančný manažment, strategický manažment.
Od akademického roka 2021/2022 nastupujem na Doplnkové pedagogické štúdium pre učiteľov profesijných predmetov.

Moja otázka spočíva v tom, či môžem učiť na strednej škole aj predmety ekonomika a marketing, alebo len manažment?
A druhá otázka by bola, či by som mohla pôsobiť na ZŠ alebo MŠ ako kvalifikovaný pedagogický asistent už aj v tomto období, počas stúdia DPŠ.
Ďakujem Vám za odpoveď.

Maria Pavlikova
Možnosť učiť

Pri posudzovaní plnenia kvalifikačných predpokladov zamestnávateľ v súlade s § 14 zákona č. 138/2019 Z. z. posúdi zhodu absolvovaného vzdelania s obsahom školského vzdelávacieho programu. Do úvahy sa berú štátnicové predmety, t. j. vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Podmienkou, aby ste boli kvalifikovaná je, že musíte učiť manažment 10 hodín, ostatné hodiny môžete učiť marketing, prípadne iné ekonomické predmety, Činnosť pedagogického asistenta môžete vykonávať aj počas získavania DPŠ, ak je to Váš prvý pracovný pomer a bola Vám daná podmienka podľa § 83 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. získať požadovaný kvalifikačný predpoklad do štyroch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru.

Andrea Sucakova
Učiteľ na ZUŠ

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu, mám ukončené vysokoškolské štúdium (Mgr.) sociálnej práce. Následne doplňujúce pedagogické štúdium v kategórii učiteľ. Mala by som záujem o prácu učiteľa na základnej umeleckej škole a chcela by som vedieť, čo je ešte potrebné vyštudovať, aby som túto prácu mohla vykonávať, ak je to za týchto okolnosti možné.
Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Učiteľ na ZUŠ

Kvalifikačné predpoklady pre učiteľov ZUŠ sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 1, 1. diel, V. časť. Tu si vyberiete vzdelanie, ktoré musíte absolvovať. Doteraz získané vzdelanie nie je vhodné ako kvalifikačný predpoklad pre odbornú činnosť učiteľa základnej umeleckej školy.

Danielaovk
Doplnenie úväzku vychovávateľa

Doplnenie úväzku vychovávateľa
Dobrý deň,
pracujem ako vychovávateľka na 75% úväzok v ŠKD, mám ukončené vzdelanie SOŠ učiteľstvo v MŠ a vychovávateľstvo a Bc. Náuka o rodine. Je možné aby som si úväzok doplnila ako učiteľka NV na I. stupni ZŠ?
Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Doplnenie úväzku vychovávateľa

V súlade s § 8 zákona č. 138/2019 Z. z. si vychovávateľ môže dopĺňať úväzok siedmimi hodinami vyučovaním výchovných predmetov.

dianitta
Učenie SŠ

Dobrý deň,

mám ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v odbore Predškolská pedagogika (I. stupeň Predškolská a elementárna pedagogika). Bolo by možné s týmto učiť na strednej pedagogickej škole?

Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Učenie SŠ

Ste kvalifikovaná učiteľka materskej školy. Kvalifikačné predpoklady pre učiteľov stredných škôl sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 1., 1. diel, IV. časť. V skupine odborov vzdelávania 76 UČITEĽSTVO nie je uvedené Vaše vzdelanie, ale v prílohe č. 1, 3 diel, VI. časť v bode 20 je uvedený predmet pedagogika a predškolská pedagogika, na ktorý ako vzdelanie sa vyžaduje študijný odbor pedagogika alebo predškolská pedagogika. Na vyučovanie tohto jedného predmetu ste kvalifikovaná.

Ada361
Odborné stanovisko

Dobrý deň pani Pavlíková.

Prosím o Vaše odborné nasmerovanie a stanovisko k môjmu dotazu.
Mám magisterský titul učiteľstvo všeobecnovzdelavacích predmetov na UKF Nitra (5/2004)
Mám maturitnú skúšku 7649 učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Bratislave (5/2011).
Učila som v ZŠ a od 9/2011 som učila v MŠ. V zmysle vyhlášky 437/2009 som splnila kvalifikačné predpoklady iné ako požadované vzdelanie a prináležala mi 6. platová trieda ako samostatný učiteľ msterskej školy. V tejto platovej triede som teda od 10/2011.
27. novembra 2009 som úspešne vykonala 1. atestáciu na stupeň vzdelania: úplné stredné odborné.
K 31.12. 2021 mám započítaných 18 rokov pedagogickej praxe. (zatiaľ tam nie je zahrnutá materská dovolenka).

Mój dotaz, keďže som si 1. atestáciou chcela zvýšiť svoju odbornú spôsobilosť a kompetencie, odbornosť...no dostala som predtým informáciu, že po úspešnom vykonaní 1. atestácie budem zaradená do 7. platovej triedy a kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec s 1. atestáciou...
No a nastal stred názorov, pretože mám zatiaľ informácie, že žiaľ nemám nárok na postup v platovej triede zo 6.na 7., ale že mi prináleží zotrvať v platovej triede 6. so zmenou zaradenia kariérového stupňa ako som už spomenula vyššie.
Chcem sa Vás preto opýtať na Váš odborný názor, či som dostala relevantnú odpoveď a moje úsilie okrem osobného duševného docenenia, že som si zvýšila kvalifikáciu ostane nedocenené finančne.

Ďakujem Vám úprimne za Váš čas, ochotu a ozrejmenie problematiky.
Moja cesta je rozširujúce vzdelávanie/štúdium pre predškolskú a elementárnu pedagogiku, no žiaľ tretí akademický rok nebolo ponúknuté žiadnou vysokou školou na Slovensku(mala som záujem ho absolvovať v rámci materskej dovolenky opakovane som sa dopytovala).

ĎAKUJEM VÁM.

Maria Pavlikova
Odborné stanovisko

Bohužiaľ Vaše zaradenie je správne. Zaradenie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec s 1. atestáciou nie je správne, sú to dva kariérové stupne. Samostatný pedagogický zamestnanec a pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou. Nič to nemení na skutočnosti, že Vy ste prvú atestáciu vykonali k úplnému strednému odbornému vzdelaniu a k tomu prinálež 6. platová trieda. Rovnako do 6. platovej triedy sa zaraďuje pedagogický zamestnanec, ktorý má iné vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Rozdiel je v tom, že ste kvalifikovaná a môžete vykonávať špecializované činnosti.

Alena Rajnová
Zaradenie do platovej triedy

Dobrý deň, som učiteľkou v MŠ a
chcem sa opýtať, do akej platovej triedy mám byť zaradená, ak mám ukončenú SŠ Obchodná akadémia, VŠ I. stupňa Predškolská a elementárna pedagogika a VŠ II. stupňa Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie? Som v tom trošku stratená.
Ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Zaradenie do platovej triedy

Napíšte presne z vysvedčenia odbor aj program vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, vrátane dátumu jeho ukončenia.

Alena Rajnová
Zaradenie do platovej triedy

Mária Pavlikova,
VŠ II. stupňa v študijnom programe Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie v odbore 1.1.5. Predškolská a elementárna pedagogika.
Vzdelanie ukončené 31.5.2017
Ďakujem

Maria Pavlikova
Zaradenie do platovej triedy

Kvalifikačné predpoklady pre učiteľov materskej školy sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 1., 1. diel, I. časť. Predpokladám, že bakalárske vzdelanie máte v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika a VŠ II. stupňa v študijnom programe Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie v odbore 1.1.5. Predškolská a elementárna pedagogika, tak podľa bodu 3 uvedenej prílohy ste kvalifikovaná učiteľka materskej školy na úrovni vysokoškolského vzdelania druhého stupňa a patrí Vám zaradenie do 7. platovej triedy.

Ivana Sobeková
Príplatok za kredity

Dobrý deň, môže byť vyplácaný kreditový príplatok aj po absolvovaní druhej atestácie? Ďakujem

Maria Pavlikova
Príplatok za kredity

Kreditový príplatok sa od 1. 9. 2019 nevypláca. Vypláca sa príplatok za profesijný rozvoj podľa § 32g zákona č. 553/2003 Z. z. Vaša otázka je veľmi neurčitá. Druhá atestácia nebráni vo vyplácaní žiadneho príplatku.

LuciaDur
Možnosť učiť

Dobrý deň, v roku 2013 som ukončila UK v Bratislave, Pedagogickú fakultu, odbor Učiteľstvo anglického jazyka a dejepisu. Po škole som však neučila, je možné začať teraz učiť na ZŠ 2.stupeň anglický jazyk ako začínajúci učiteľ alebo z dôvodu, že som školu skončila tak dávno, si potrebujem niečo dorobiť? Ďakujem

Maria Pavlikova
Možnosť učiť

Dobrý deň,
ste kvalifikovaná učiteľka a zaradia Vás do kariérového stupňa začínajúca učiteľka a budete absolvovať adaptačné vzdelávanie v škole.

MDR
Možnosť učiť

Dobrý deň, mám ukončené Bc. Štúdium odbor manazment a Ing. Štúdium odbor ludské zdroje, personalny manazment, štatnicove predmety - Teoreticke a prakticke otazky riadenia ludi v organizaciach a Ekonomicke a socialne aspekty riadenia ludi v organizaciach . Možem učit na strednej škole manažment, ekonominku, prípadne účtovnictvo? DPŠ si planujem urobit od septembra 2023. Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Možnosť učiť

Dobrý deň,
posúdenie plnenia kvalifikačných predpokladov na vyučovanie jednotlivých predmetov je v súlade s § 14 zákona č. 138/2019 Z. z. plne v kompetencii zamestnávateľa, ktorý posúdi zhodu obsahu získaného vzdelania s obsahom školského vzdelávacieho programu. Vaše vzdelanie je zamerané na riadenie ľudí. Ak Vám uznajú manažment a ekonomiku, je to na zvážení riaditeľa, ale účtovníctvo asi nie. Doplňujúce pedagogické štúdium je nevyhnutnou podmienkou.

Martina K
1 stupeň ZŠ

Dobrý deň,
Mam vyštudované učiteľstvo všeobecnovzdelavacích predmetov dejepis / filozofia s titulom Mgr. v PO.

Keďže sa s týmito predmetmi neviem uplatniť chcela by som učiť na 1. stupni ZŠ?

Je možnosť si dorobiť nejakú 1-2 ročnú atestáciu, školu, nadstavbu?

Pedagogické minimum mám.
Čo potrebujem?

Mohla by som napríklad už nastúpiť a školu si dorábať počas práce?

Ďakujem

Maria Pavlikova
1 stupeň ZŠ

Dobrý deň,
ste kvalifikovaná učiteľka. Ak chcete byť kvalifikovaná učiteľka pre prvý stupeň, najvhodnejšie je absolvovať rozširujúce štúdium primárnej pedagogiky. V podstate nastúpiť do práce môžete a vzdelanie si dorábať počas pracovného pomeru. Zamestnávateľ zváži možnosť uplatnenia § 83 ods. 1 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z.

Oladyshek
Možnosť učit

Dobrý deň, chcel by som sa informovať či môžem pracovať ako učiteľ v Česku po skončení vysokej školy druhého stupňa v odbore učiteľstva biológie v kombinácii s angličtinou na Slovensku, ak nie je som občan EU?

Maria Pavlikova
Možnosť učit

Dobrý deň,
na Vašu otázku neviem odpovedať. Bohužiaľ neovládam predpisy pre školstvo v Čechách.

dkomp
Učenie VŠ

Dobrý deň prajem,
rada by som sa opýtala za akých podmienok je možné učiť na VŠ. Mám skončený II. st. VŠ odbor fyzioterapia. Štátnicové predmety boli kinezioterapia a diagnostika. Je potrebné mať PhD. aj nejakú dodatkovú pedagogickú školu príp. pedagogické minimum? Pomocou kurzov mám rôzne oblasti, no špecializácia v tomto odbore nie je taká rôznorodá ako predmety, ktoré sa vyučujú. Ako sa to rieši v tomto prípade?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Pekný deň.

Maria Pavlikova
Učenie VŠ

Dobrý deň,
na Vašu otázku vám neviem odpovedať, pretože vysoké školy nespadajú pod regionálne školstvo, ktorému sa venujem.