4 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
Žigmundová
nekvalifikovaní zamestnanci

Dobrý deň,
na súkromnej základnej umeleckej škole bola minulý týždeň školská inšpekcia. ako prvé kontrolovala úväzky a kvalifikovanosť zamestnancov. našlo sa asi 10 zam. nekvalifikovaných.
príklad:
1. učiteľ gitary - ukončené gymnázium a pedagogická fakulta učiteľstvo 1.-4. ročník. vyučuje na škole od roku 2005 hudobné náuky a gitaru.
podľa školskej inšpekcie ich majú okamžite prepustiť a v novom šk. roku majú mať kvalifikovaných zamestnancov.
chcem sa teda opýtať konkrétne na učiteľa gitary. môžeme ho prepustiť k 31.08.2024 a následne ho prijať od septembra s tým, že v zmluve bude mať uvedené, že si do 4. rokov doplní vzdelanie?
alebo druhá možnosť, nech učí viac Hudobnej náuky a teda bude kvalifikovaný a bude si doplnať vzdelanie?

tiež, tam je potrebné iba konzervatórium? alebo ako učiteľ 1.-4. si môže urobiť nejaké doplnujúce na konkrétny nástroj?
vopred ďakujem za reakcie a skúsenosti.

Maria Pavlikova
nekvalifikovaní zamestnanci

Dobrý deň,
ak školská inšpekcia zistila nekvalifikovanosť zamestnancov, nemôže nariadiť ich prepustenie. Závery ku kontrolným zisteniam prijme riaditeľ. Ak Vaši zamestnanci sú nekvalifikovaní, mali mať podmienku doplniť si vzdelanie pri prijatí a nie čakať, či to inšpekcia odhalí alebo nie. Postup, ktorý uvádzate vychádza rovnako z neznalosti predpisov. Ak zamestnancovi dáte výpoveď pre neplnenie kvalifikačných predpokladov, nemôžete ho opätovne prijať. Podmienka do štyroch rokov získať vzdelanie sa uplatňuje pri prvom pracovnom pomere v školstve. Zmena úväzku, teda vyučovaných predmetov, je určitým riešením. Hlavne si naštudujte vyhlášku MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z., prílohu č. 1, 1. diel, V. časť, vrátane prílohy č. 17.

praca
kvalifikácia

Dobrý deň,
viete mi prosím napísať podľa pracovnej triedy, či som vedená ako kvalifikovaný zamestnanec alebo nekvalifikovaný? Moja pracovná trieda je 1. Ďakujem

Maria Pavlikova
kvalifikácia

Dobrý deň,
pracovná trieda 1 alebo 2 sa určuje v súlade s § 5a zákona č. 553/2003 Z. z. Nemá to žiadny súvis s Vašou kvalifikáciou.