Dobrý deň. Rada by som sa opýtala či musím absolvovať adaptačné vzdelávanie ako učiteľka v MŠ, ak som ho už absolvovala ako vychovávateľka v ŠKD po roku pedagogickej činnosti. Za odpoveď vopred ďakujem,.
Št, 06/30/2016 - 11:54
#1
Adaptačné vzdelávanie
Adaptačné vzdelávanie je povinný absolvovať začínajúci pedagogický zamestnanec, t. j. zamestnanec, ktorý nezískal pedagogickú prax. Absolvuje sa jedenkrát v prvom pracovnom pomere v školstve. Ak ste absolvovali adaptačné vzdelávanie ako začínajúca vychovávateľka a úspešne ste ho ukončili a v súčasnosti ste preradená ako učiteľka materskej školy, adaptačné vzdelávanie nie ste povinná absolvovať a zamestnávateľ by nemal takúto možnosť ani zvažovať, ak máte rok pedagogickej praxe.
Dobrý deň,
ja pridávam otázku k tejto téme. Prijali sme kvalifikovanú učiteľku, ktorá v prehľade praxe uviedla, že 1 rok už pracovala na vysokej škole ako doktorantka a momentálne aj pokračuje v doktorandstkom štúdiu. Toto štúdium sa chápe ako "náhradná doba" pre započet praxe aj kvôli platovým podmienkam. Ako sa pozerať na túto prax z hľadiska začínajúceho učiteľa? My sme ju zaradili do adaptačného vzdelávania, ale pre účely započítanej praxe jej môžeme uznať 1 rok práce na vysokej škole? Ďakujem.
Uvažujete správne. Doktoranské štúdium môžete započítať pre účely praxe, t. j. zvýšenia platovej tarify. Nezabudnite, že na oznámení o výške a zložení funkčného platu sa uvádza prax k 31. 12. 2015. Aj na oznámeniach, ktoré ste vydali k 1. 9. 2016. Ale pre účely zistenia, či zamestnankyňu zaradiť do adaptačného vzdelávania treba zvažovať § 3 zákona č. 317/2009 Z. z., t. j.pedagogickú činnosť pri uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu, ktorý sa na vysokej škole nerealizuje.
Vďaka za rýchlu odpoveď.
Dobrý deň, obraciam sa vás taktiež s otázkou adaptačného vzdelávania.Od februára 2017 k nám do MŠ nastupuje nová pani učiteľka. Má ukončenú SPgŠ a Mgr. Špeciálna pedagogika. Prax má 10 rokov v Domove sociálnych služieb. Na základe vyjadrenia z MŠSR je zaradená do 9.PT, nakoľko má VŠ II.stupňa v inom odbore. Pýtam sa, v akej PT má byť zaradená počas adaptačného vzdelávania? Ďakujem za odpoveď.
Vzhľadom na dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ktoré nie je plnením kvalifikačných predpokladov pre učiteľku materskej školy počas adaptačného vzdelávania ju zaradíte do 9. platovej triedy a budete vyplácať príplatok začínajúceho učiteľa podľa § 14c zákona č. 553/2003 Z. z. V 9. platovej triede zostane zaradená aj po ukončení adaptačného vzdelávania až do doby, kedy získa požadované vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Nie je však podmienkou, že musí absolvovať vysokoškolské vzdelanie pre predprimárne vzdelávanie, pretože pani učiteľka je kvalifikovanou na úrovni úplného stredného odborného vzdelania. Predpokladám, že SPgŠ je so zameraním pre materské školy.
Srdečne ďakujem za odpoveď, áno, má SPgš - učiteľstvo MŠ a vychovávateľstvo. Ja som si tiež z platnej legislatívy vyvodila tento postup, len zriaďovateľ zaujal iné postavenie. Preto sa pýtam, lebo sa mi zdá nelogické platiť ju počas adaptačného ako stredoškoláčku, lebo tým pádom je vysokoškolské vzdelávanie, ak keď plne pre MŠ, podradené a akože poznatky, ktoré na VŠ nadobudla v tomto období nemá využívať? Ešte raz ďakujem za rýchlu odpoveď.
Pracujem v MS ako Ucitelka na zastupovanie , a robím si strednú pedagóg. Školu externe. Mám záujem si urobiť adaptačné vzdelávanie, je možné si to urobiť? Na koho sa obrátiť? Ako to prebieha,
Pri nastupe do prac. pomeru Vam zamestnavatel mal zapocat proces adaptacneho vzdelavania. Nemusite sa nikam obracat, len zamestnavatelovi (riaditelovi/riaditelke) pripomenut, ze zrejme opomenul potrebu adapatacneho vzdelavania pre Vas.
Dobrý deň. Prosím vás, keď niekto absolvuje adaptačné vzdelávanie ako vychovávateľ v ŠKD, na ďalší rok pracuje aj v ŠKD, aj ako asistent pedagóga, môže zamestnávateľ chcieť,aby ako asistent znova absolvoval adaptačné vzdelávanie ? Myslela som si, že aj pri zmene kategórie platí stále jedno adaptačné vzdelávanie. Ak mám pravdu, prosím kde konkrétne nájdem o tomto nejakú zmienku v zákone? v zákone 317/2009, ani v smernici 19/2009 ani vo vyhláške 445/2009 to nevidím. Ďakujem pekne za odpoveď
V § 27 ods. 3 písm. a) zákona č. 317/2009 Z. z. je uvedené, že do kariérového stupňa začínajúci pedagogický zamestnanec sa zaradí pedagogický zamestnanec pri nástupe do prvého pracovného pomeru, v ktorom bude vykonávať pedagogickú činnosť. Prvý pracovný pomer je len jedenkrát v živote a rovnako aj adaptačné vzdelávanie pedagogický zamestnanec absolvuje len jedenkrát počas pedagogickej praxe. Z uvedeného vyplýva, že pri zmene kategórie sa adaptačné vzdelávanie už nevykonáva.
Dakujem krásne.