10 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
maczuz
Riaditelka do MS

Dobry vecer,
Chcem sa informovať ak vychovavatelka v SKD, ktora ma ukoncenu strednu pedagogicku skolu odbor ucitelstvo v Ms a vychovavatelstvo, ma ukonceny 2stupen Mgr soc. praca, teraz ukoncuje rigorozne studium na PhDr, 10rocnu pedagogicku prax ako vychovavatelka moze sa uchadzat o miesto riaditelky do MS ak nema 1.atestaciu. Ak podla zakona je mozne vykonat atestaciu len v tom zamerani v akom pracuje resp. je zamestnana cize atestaciu ako vychovavatelka. A tym padom to neplati pre MS predsa? Tak ako to je s vyberovym konaním?Resp. Nie je mozne zohladnit nahradu, ci to ze doteraz nebola zamestnana ako učiteľka v MS ale vychovavazelka v SKD???Moze sa uchadzat a atestaciu si vlastne urobi bezodkladne az ked nastupi na miesto v MS?
Dakujem za vyjasnenie.

Maria Pavlikova
Riaditeľka do MŠ

V § 34 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. je uvedené, že činnosť vedúceho pedagogického zamestnanca môže vykonávať ten, kto spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti v príslušnej kategórii alebo podkategórii, vykonal prvú atestáciu, spĺňa podmienku päť rokov pedagogickej praxe. Podľa § 49 ods. 7 vykonaná atestácia platí len pre príslušnú kategóriu a príslušný stupeň vzdelania a odbor vzdelania, v ktorom atestáciu vykonal. Podmienky musí splniť do okamihu výberového konania. Ako môžete uvažovať, že najprv bude riaditeľka a potom si bude dopĺňať kvalifikačné predpoklady. Ako vychovávateľka aj učiteľka materskej školy je kvalifikovaná na úrovni ÚSO. Sociálna práca ani PhDr. jej nezvýši kvalifikáciu.

maczuz
Riaditelka materskej skoly

Cize ak si urobi atestáciu ako vychovavatelka tak ta atestacia platí aj pre ucitelku v MS? A tak sa bude môcť uchádzať o miesto riaditelky?

Maria Pavlikova
Riaditeľka materskej školy

V minulej odpovedi som uviedla : Podľa § 49 ods. 7 zákona č. 317/2009 Z. .z vykonaná atestácia platí len pre príslušnú kategóriu a príslušný stupeň vzdelania a odbor vzdelania, v ktorom atestáciu vykonal. Z toho logicky vyplýva, ak vykonala atestáciu pre kategóriu vychovávateľka, v žiadnom prípade jej neplatí pre kategóriu učiteľ a podkategóriu učiteľka materskej školy.

maczuz
Riaditelka materskej skoly

Ved práve, ze podla toho § 49 som to pochopila aj ja, tak ze nebude platiť ak urobí atestaciu ako vychovavatelka aj ked ma USO ucitelstvo v MS a vychovavatelstvo a v sucasnej dobe je zamestnana ako vychovavatelka. Čiže je zamestnana v školstve mimo materskej skoly tak nema moznost sa uchádzať o miesto riaditelky. Nema moznost zmeny vo svojom karierovom živote.... A to nie je diskriminacia v školstve? Ved skolstvo je len jedno predsa.

maczuz
Riaditelka materskej skoly

Potom ako si moze urobiť atestáciu aby splnila kandidatka podmienku pre vyberove konanie?? Prosim pani Pavlikova poraďte ako ma postupovať lebo sme uz zufale... Pripadne ma kontaktujte na email velmi velka vďaka

maczuz
Riaditelka materskej skoly

Potom ako si moze urobiť atestáciu aby splnila kandidatka podmienku pre vyberove konanie?? Ak jej jedine zamestnanie v jej pedagogickej praxi bola len ZŠ v ŠKD ako vychovavatelka? A chce sa karierovo presunúť? Prosim pani Pavlikova poraďte ako ma postupovať lebo sme uz zufale... Pripadne ma kontaktujte na email velmi velka vďaka

Maria Pavlikova
Riaditeľka materskej školy

Nie, nie je to diskriminácia. Veď nemá žiadnu prax ako učiteľka materskej škole, veď nevie, či ju táto práca naplní a mala by riadiť učiteľky, ktoré majú dlhodobú prax. Najskôr by mala Vaša adeptka pracovať v materskej škole ako učiteľka, počas tejto činnosti vykonať atestáciu v podkategórii učiteľ materskej školy a následne sa prihlásiť do výberového konania. Riaditeľ predsa musí mať viac vedomosti a skúsenosti ako podriadení zamestnanci, či nie ? Prax má a ak má kredity, tak by to nemal byť problém.

Kapi
Riaditelka do MS

Dobrý deň, chcem sa opýtať na vzdelanie uchádzača na miesto riaditeľa v MŠ. Ak má uchádzač ukončené magisterské štúdium špeciálnej pedagogiky a má prax ako učiteľ na obchodnej akadémii, ale žiadnu prax ako učiteľ v MŠ, môže sa uchádzať o toto miesto?
A ešte jedna otázka, no neviem či sem patrí. Môže byť prítomný zriaďovateľ- starosta obce na výberovom konaní na miesto riaditeľa MŠ? Chcel by sa zúčastniť na prezentácii koncepcie rozvoja MŠ jednotlivých uchádzačov. Priamo pri hlasovaní nebude.

Maria Pavlikova
Riaditeka do MŠ

Kandidát na riaditeľa materskej školy musí v súlade s § 34 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. spĺňať kvalifikačné predpoklady pre daný typ a druh školy, musí mať vykonanú prvú atestáciu, päť rokov pedagogickej praxe. Myslím, že vo Vašej otázke nie je ani jedna podmienka splnená. Nemôže sa ani prihlásiť do výberového konania. Zriaďovateľ je prítomný pri otváraní obálok, kde má možnosť oboznámiť sa s navrhovanými koncepciami rozvoja materskej školy.