Ani vy? Väčšina Slovákov nekontroluje, čo robia ich deti na internete - stať sa im môže kyberšikana, sexuálne obťažovanie a aj krádeže

08.06.2022
Vzdelávanie a výchova

Ako začať s dohľadom nad deťmi na internete? Deti trávia na internete viac času, než dospelí a zároveň na nich číha viac nástrah. Ako dohliadnuť na ich digitálnu bezpečnosť?

Podľa prieskumu Slováci nekontrolujú, ako sa správajú ich deti na internete, no podľa Národného bezpečnostného úradu je dohľad potrebný. Deti sa môžu dostať na stránky s nevhodným obsahom, čeliť pedofilom, byť šikanované alebo sa ľahko stanú obeťou krádeží na internete, či naletia na nebezpečné výzvy na TikToku. Ako s nimi o online svete komunikovať a aké pravidlá by ste mali doma zaviesť?

Väčšina rodičov nekontroluje, čo robia ich deti na internete

Deti sú v digitálnom priestore bez kontroly. Tri štvrtiny rodičov nevyužívajú žiadne nástroje, ktorými by kontrolovali, ako ich deti využívajú internet. TASR o tom informoval hovorca Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Peter Habara.

„V on-line prostredí trávia deti oveľa viac času ako my dospelí. Aj keď je internet miestom sociálnych kontaktov a vzdelávania, pre rodičov predstavuje aj riziko," vysvetlil generálny riaditeľ Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti (KCCKB) Ivan Makatura. Ako doplnil, popri užitočnom obsahu je web plný nástrah a mnohé z internetových hrozieb cielia práve na deti. „Žiadny rodič si určite nepraje, aby sa jeho dieťa stalo obeťou sexuálneho predátora, alebo aby navštevovalo stránky s nenávistným a explicitným obsahom," uviedol.

Deťom hrozí v digitálnom priestore väčšie riziko než dospelým

Práve deti sú podľa Makaturu mnohokrát častejšie ako dospelí vystavené kybernetickým bezpečnostným hrozbám a škodlivým prejavom v on-line prostredí. Môžu sa stať obeťami krádeže osobných údajov, krádeže identity, ale hrozí im aj infikovanie škodlivým kódom, nenávistné prejavy, sexuálne obťažovanie alebo kyberšikana.

Podľa prieskumu iba 22 percent oslovených rodičov aktívne využíva systémy rodičovskej kontroly. Najpoužívanejším spôsobom, ktorý Slováci používajú v 42 percentách prípadov, je reštriktívny režim (teda obmedzovanie času a aktivít, ktoré môže dieťa na zariadení vykonávať). Monitorovací systém, pri ktorom sa aktivity detí iba pozorujú, využíva 28 percent opýtaných rodičov. Zhruba štvrtina (25,4 percenta) rodičov kombinuje reštriktívny a monitorovací systém.

 

Zdroj: najmama.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte