Čoraz viac detí sa stretáva so šikanovaním

07.08.2024
Vzdelávanie a výchova

Šikana je veľmi vážny a rozšírený problém, s ktorým na školách bojujú čoraz menšie deti. Nevedia vyhodnotiť situáciu, strácajú pocit bezpečia a istoty. Rodičia či blízki by mali byť tí, ktorí si všimnú, ak sa niečo deje.

Posmešky, urážky, nadávky, nevhodné vtipy, vylúčenie z kolektívu, kradnutie vecí, ale aj fyzické napadnutia, sexuálne narážky či online vyhrážanie. To všetko patrí medzi šikanu , s ktorou sa stretávajú deti a tínedžeri na našich školách. Podľa výsledkov výskumu Centra vedecko-technických informácií SR z roku 2020 sa s problémom šikanovania stretlo až 86 % detí.

Obete šikany prežívajú obrovský strach, stres, vypätie, bolesť a hrôzu. Mnohé deti o šikane mlčia, majú strach priznať, že im niekto ubližuje a trpia bez pomoci.

Práve rodičia, či najbližší príbuzní, ktorí deti poznajú, by mali spozornieť už pri malých odchýlkach správania a zistiť, že niečo nie je v poriadku. Pomôcť vie rodina, kamaráti, známi, učitelia, ale aj mnohé linky pomoci. Neriešenie tohto problému sa s dieťaťom môže niesť celý život a mať vážne dôsledky.

 

Druháčku šikanujú kamarátky

Mamička Lucia (38) z Prešova má doma 8-ročnú dcérku Vanesku, ktorá je druháčka na základnej škole. Spolužiačky, s ktorými mala predtým pekný vzťah, začali Vaneske z ničoho nič robiť zle, začalo to posmeškami na chodbe, či WC, písali jej nenávistné správy do spoločného triedneho chatu, huckali proti nej aj ďalších spolužiakov. Dieťa sa, našťastie doma zdôverilo rodičom, pretože šikanu znáša pochopiteľne ťažko.

Doma to riešia hlavne citlivými rozhovormi. „Hovoríme jej, ako reagovať v takých situáciách, že si netreba brať všetky veci osobne na seba, lebo takýto neprajníci sú sami so sebou nespokojní, takých ľudí ešte stretne v živote veľa a že sa má zamerať na tých, s ktorými si rozumie. Zároveň sa nemá nechať utláčať a urážať, ale má odpovedať späť tak, aby im ukázala, že ich má na háku. Samozrejme nie neslušne, vulgárne, ale skôr múdro a rozumne,“ prezradila mama Lucia.

Vaneska sa snaží dať na rady rodičov. „Naučila sa reagovať a zlepšilo sa to, zamerala sa na spolužiačky, s ktorými jej je dobre. A hlavne, nekomunikuje s nimi cez žiadne chaty a skupiny,“ doplnila mama. Rodičia samozrejme upozornili aj triednu učiteľku. Tá sa vyjadrila, že si nič také nevšimla, preto nemá dôvod to riešiť.

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte