Odmeňovanie nepedagogických zamestnancov škôl
Viete ako sa odmeňujú nepedagogickí zamestnanci škôl, ako sa určuje ich plat a jeho jednotlivé zložky, ako sa zaraďujú do platových tried a ako sa posudzujú ich kvalifikačné predpoklady?
1. Úvod
Článok spracúva tému odmeňovania nepedagogických zamestnancov škôl, určovania ich platu a jeho jednotlivých zložiek, ich nárokovateľnosť, spôsob zaraďovania do platových tried a posudzovanie ich kvalifikačných predpokladov. Zameriame sa na odmeňovanie zamestnancov tých škôl, ktoré pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
2. Legislatívne východiská
- Zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 553/2003 Z. z.“).
- Nariadenie vlády SR č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „katalóg pracovných činností“).
3. Kvalifikačné predpoklady
Kvalifikačným predpokladom na účely zákona č. 553/2003 Z. z. ustanoveným pre najnáročnejšiu pracovnú činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, je vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu.
Kvalifikačným predpokladom vzdelania na účely uvedeného zákona je:
- primárne vzdelanie alebo nižšie stredné vzdelanie (ďalej len „základné vzdelanie“),
- nižšie stredné odborné vzdelanie alebo stredné odborné vzdelanie (ďalej len „stredné vzdelanie“),
- úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie (ďalej len „úplné stredné vzdelanie“),
- vyššie odborné vzdelanie,
- vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa,
- vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
- vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa.
Autor: Ing. Jarmila Belešová
Zdroj: raabe.sk