CVA: Vláda by mala razantne prepracovať súčasné plány v oblasti desegregácie škôl
Celý proces, ktorý viedol až k žalobe, sa začal podľa analytikov ešte v apríli 2015. Vtedy EK začala proti Slovensku konanie pre porušovanie európskej smernice o rasovej rovnosti. Problémom bola segregácia.
Vláda by mala prísť s jasným záväzkom, že razantne prepracuje súčasné plány v oblasti desegregácie škôl. V reakcii na to, že Európska komisia (EK) zažalovala Slovensko za segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní, to uviedli na svojom webe analytici z Centra vzdelávacích analýz (CVA).
Celý proces, ktorý viedol až k žalobe, sa začal podľa analytikov ešte v apríli 2015. Vtedy EK začala proti Slovensku konanie pre porušovanie európskej smernice o rasovej rovnosti. Problémom bola segregácia. "EK Slovensku vyčítala, že do špeciálnych škôl alebo tried umiestňuje neprimerane veľa rómskych detí, ktorým sa diagnostikovalo mentálne postihnutie. V mnohých prípadoch zrejme nesprávne. A že aj v hlavnom vzdelávacom prúde sa tieto deti často umiestňujú do výhradne rómskych tried alebo škôl," priblížili z CVA.
V októbri 2019 EK pristúpila k ďalšiemu kroku a Slovensku zaslala takzvané odôvodnené stanovisko. Uviedla v ňom, že diskriminácia na školách z dôvodu etnického pôvodu je v krajine aj naďalej vážnym problémom. "Na reakciu a prijatie potrebných opatrení sme dostali dva mesiace, inak nám hrozila žaloba na Súdnom dvore EÚ. A práve to sa teraz stalo," poznamenali analytici.
EK sa v odôvodnení žaloby odvoláva na výsledky prieskumu o Rómoch, ktorý v roku 2021 uskutočnila Agentúra EÚ pre základné práva v desiatich európskych krajinách. Prieskum ukázal, že až 65 percent rómskych žiakov vo veku šesť až 15 rokov na Slovensku navštevuje školy, v ktorých sú všetci alebo väčšina žiakov Rómovia. "V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ tak dosahujeme najvyššiu mieru segregácie Rómov vo vzdelávaní. Údaje navyše ukazujú, že situácia sa zrejme zhoršuje. Oproti roku 2016 totiž podiel detí v segregovaných školách stúpol o päť percentuálnych bodov," upozornili z CVA.
Zodpovednosť za žalobu padá na všetky vlády od roku 2015. V odôvodnení žaloby EK uznáva, že Slovensko uskutočnilo niekoľko legislatívnych reforiem a prijalo viaceré stratégie a akčné plány na podporu začlenenia Rómov do vzdelávania. Podľa záverov EK však tieto kroky nestačia a diskriminácia rómskych detí vo vzdelávaní naďalej pretrváva.
Zdroj: skolske.sk
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre